Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde kümes hayvancılığı üretimine dair veriler açıklandı.

TÜİK açıklamasına göre yumurta üretimi 1,5 milyar adete ulaştı. Böylelikle aralık ayı yumurta üretimi kasım ayına oranla yüzde dörtlük artış kaydetti. 2016 ile 2015 yılı aynı ayına oranla üretimin yüzde 12,3’lük oranda arttığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu değerlendirmesinde 95 milyon tavuğun kesildiğini söyledi. Kümes hayvancılığı üretim verilerinde kesilen hindinin 592 bin tane olduğu ifade edildi. Kesimhanelere giren tavuk sayısı bu bilgilere göre kasım ayına kıyasla yüzde 9,6’lık artış yaşadı. 2015 yılı rakamlarına göreyse yüzde bir buçuktan fazla artış kaydedildi. 2016 yılının aralık ayında kesimhaneye giren hindi sayısındaki artışın Kasım ayına oranla yüzde 65’lik oranla yükseldiği belirtildi. Bu oranın yüzde 50’den fazla olmasının nedeni ise yeni yıl hazırlıkları olarak bildirildi. 2015 yılı ile 2016’nın aralık ayları karşılaştırması ise yüzde dokuzluk düşüşü gözler önüne serdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tavuk eti üretim miktarlarını da açıkladı. 2016 Aralık ayında 163 bin tondan fazla üretim yapıldığı açıklandı. Hindi etinin üretim miktarıysa dört bin tondan fazla olarak hayata geçti.

Yapılan açıklamada 2016 yılının Aralık ayında yapılan tavuk eti üretimi Kasım ayına kıyasla yüzde ona yakın artış kaydetti. 2015 yılının Aralık ayına göreyse yüzde iki buçuk seviyesinde yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu mevsimsel ve takvimsel etkileri temizleyerek ulaştığı sonuçlardaysa yüzde 2,6’lık artış olduğunu bildirdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.