Yatırımcının yakın takibinde olan altın dalgalı seyrine devam ediyor. Piyasalardaki en ufak hareketlilikten etkilenen ve ani tepkiler veren altın bugün güne düşüş ile başladı. Özellikle çeyrek altın yatırımı yapan kişilerin beklediği seviyeye henüz gelmeyen altın 12 Ocak’ta gördüğü zirveden düşüşüne devam ediyor.

Haftaya Düşüşle Başladı

Geçtiğimiz haftaki dalgalanma ve açıklamalardan fazlası ile etkilenen altın geçen haftayı yüzde 0,4 yükseliş ile tamamlayıp 146,8 liraya yerleşmişti. Bugün alınan bilgilere göre ise saat 10:15 itibari ile geçtiğimiz haftaki kapanışın yüzde 0,3 altında bir hareket ile güne başladı ve 146,3 lira civarlarında işlem görmeye devam ediyor. Yatırımcıların peşinde olduğu çeyrek altın Kapalıçarşı’da 240 liradan satış görürken, Cumhuriyet altınının fiyatı ise 979 lirayı buldu.

Altının Ons Fiyatı

Geçtiğimiz hafta yatay seyirle devam eden altının ons fiyatı cuma günü 1,233 dolardan haftayı tamamlarken, bugün halen sakinliğini koruyarak yoluna devam ediyor. Yüzde 0,2 azalış yaşayan altının ons fiyatı şu dakikalarda 1,230 dolardan alıcılarını bekliyor.

Açıklamalar Gidişatı Etkiliyor

Yapılan açıklamalardan fazlası ile etkilenen altın geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları sonrasında verdiği tepki ile bunu ispatlamıştı. Donald Trump’ın küresel piyasalar hakkındaki açıklamalarından sonra FED Başkanı Janet Yellen’in 14 ve 15 Şubat’ta Kongre’de gerçekleştireceği konuşmalarının altını nasıl etkileyeceği merak konusu oluyor.

Altın hakkında değerlendirmelerde bulunan Analist İslam Memiş, altının ons fiyatında 1,228 doların destek konumunda, 1,238 doların ise direnç konumunda olduğunu söyledi. Gram altındaki durum hakkında yorum yapan Memiş, gram altında 145,7 seviyesinin destek olarak izleneceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.