Genel Sağlık Sigortası indirimleri konusunda çalışmalar devam ederken konu hakkında emeklilere de bir müjde verildi. 

Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetlerinden vatandaşların sorunsuz bir şekilde yararlanmaları için uygulanan bir sistem haline geldi. Sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşların sistemden yararlanmaları için çeşitli imkanlar tanınıyordu. Ancak sağlık hizmetlerinden yararlanmak için herkesin Genel Sağlık Sigortası primlerini eksiksiz bir şekilde ödemeleri ve sistem tarafından kabul edilmeleri gerekiyordu. Primler maddi duruma göre değişiklik gösterirken aylık en fazla prim ödeme miktarının 427 lira olduğu açıklanmıştı. Fazla prim ödememek için maddi durumu yetersiz olan kişilerin bu durumu kanıtlamak için gelir testine girmeleri istendi. 

Geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi ve bunun üzerine adaleti sağlamak için Genel Sağlık Sigortası primlerinin düşürülmesi ve vatandaşların durumdan olumsuz etkilenmelerini engellemek için tek fiyat uygulamasına geçilmesine karar verildi. Genel Sağlık Sigortası borçlarının 3.7 milyon genç için hükümet tarafından silinmesinin ardından primler düştü. Daha önce gelir seviyesine göre değişen primlerde 53 liralık sabit bir ödeme kotası getirildi. 

Artık sistem sayesinde gelir testine girmeye gerek kalmadan bu rakam ödendiği zaman hizmetlerden yararlanabilecekler. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yapmış olduğu açıklamalarda emeklileri sevindirecek haberler verdi. Prim ödemesini gerçekleştirmiş ancak yaşa takıldığı için emekli olmak adına yaşı bekleyen kişilerinde emekli olana kadar geçen süre zarfında bu sistemden yararlanmalarına izin verildi. Daha önceki durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları için bekleme aşamasında sıkıntıların yaşandığı biliniyordu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.