Ekonomi Vergi İndirimi Kabul Edildi!

Vergi İndirimi Kabul Edildi!

Son Güncelleme:

Gelir Vergisi ve bazı kanunlarda yapılan değişikliklerin kabul edilmesinin ardından vergilerde yapılacak yüzde 5 indirimde kabul edilmiş oldu. 

Gelir Vergisi Kanunu ve bazı kanunların üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin ilk 4 maddesinin kabul edildiği açıklandı. Bu anlamda vergiye uyumlu vergi mükelleflerine vergi indirimi çalışmasının yeniden yapılandırılması ve düzenlenmesi için hükümet harekete geçti. Bu anlamda yapılan değişiklikler sonrasında vergi indirimlerinin yapılmasına karar verildi. Vergi indiriminin kabul edilmesi ile birlikte borcuna sadık olan mükelleflere çeşitli imkanlar tanınacak. 

Yapılan yeni düzenlemeler sonrasında ticari, zirai veya mesleki özellikleri göz önünde bulundurulduğu zaman gelir vergisi ödemek zorunda olanların haklarında bazı iyileştirmelere ve bazı kolaylıkların hayata geçirilmesine karar verildi. Yapılan incelemelerde vergi mükelleflerinin geçmişe yönelik borç tabloları mercek altına alınacak. Borçlarına sadık olup olmaları, nasıl bir sistem izledikleri, ödemelerini eksiksiz yapıp yapmadıkları gibi durumlar incelendikten ve olumlu şartların varlığının kabul edilmesinden sonra mükelleflere yapılacak olan ödemelerinde yüzde 5 vergi indiriminin getirilmesine karar verildi. Ancak bu konuda bir sınır getirildi. Her şartta indirim tutarının devletinde zor durumda kalmaması için 1 milyon liradan fazla olmamasına dikkat edilecek. 

Yapılması planlanan indirimin taahhüt edilen tarihten bu yana tam bir yıl içerisinde ödenecek olan borçlara uygulanması planlanıyor. Söz konusu indirim oranının aynı olduğu ancak alınan vergilerin miktarında kişiden kişiye değişiklik olduğu için indirimin hesaplanması gerektiğine karar verildi. Bunun üzerine hesaplanacak olan oranın ödemelerde düşürülmesine karar verildi. Eksik ödemeler, 1 yıl içerisinde yapılmamış ödemeler ve çeşitli sıkıntılar bu indirim kapsamında bulunmayacak. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,527TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler