Ana SayfaGündemÇalışanlara Müjde! Artık İzin Sürelerini Uzatabilecekler!

Çalışanlara Müjde! Artık İzin Sürelerini Uzatabilecekler!

-

Torba Yasanın kabul edilmesi ile birlikte çalışanlara yıllık izin müjdesinin verildiği açıklandı. Artık çalışanlar izin sürelerini uzatabilecekler. 

Çalışanların çalışma hayatları içerisinde kullanabilecekleri en önemli haklarından birisi izin konusu olarak ifade edilmektedir. Bu süreç içerisinde yapılan çeşitli düzenlemelerin ardından artık çalışanların izinlerini istedikleri gibi kullanma hakkına sahip oldukları açıklandı. Torba yasanın mecliste kabul edilmesinin ardından çalışanlar için yapılan yeni düzenlemeler ve verilen yeni haklarda hayata geçirilmeye başlandı. Bu süreç içerisinde artık çalışanların yıllık izin haklarını istedikleri sürelerde ve miktarlarda kullanmaları sağlanacak. 

Daha önceki dönemlerde çalışanların yıllık izinleri üçe bölünebiliyordu. Bununla birlikte izin sürelerinin 10 günden az olmamaları bekleniyordu. Ancak yeni sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte artık izinler istenildiği şekilde istenilen parçaya kadar bölünebiliyor. İşverenin kararına bağlı olarak yıllık izin bir gün dahi kullanılabiliyor. Bu durum genellikle tatilleri uzatmak isteyen kişiler için avantajlı bir çalışma planı olarak değerlendiriliyor. Düşünüldüğü zaman artık resmi tatillerde ya da bayram tatillerinde bir günlük süre için tatili yarıda kesmek tarih oluyor. Çalışan bir günlük alabileceği yıllık izin ile birlikte tatilini yarıda kesmeden uzatma imkanına sahip olacak. 

Yeni yasa ile birlikte 1 yılını doldurduktan sonra işçilerin izin hakkını elde edebildikleri durumun eski sisteme göre devam ettiği açıklandı. Bu sürecin ardından kıdemlerine göre çalışanlara izin hakları kademeli olarak belirleniyor. Daha önceki dönemlerde işverenlerin yasalara aykırı olarak izin kullandırdıkları tespit edildiği için bazı cezalar ödedikleri anlaşılmıştı. Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte artık işverenler ceza ödemekten kurtulacaklar. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol