Ana SayfaEkonomiKOBİ'lerin Beklediği Haber Yayımlandı

KOBİ’lerin Beklediği Haber Yayımlandı
K

-

KGK’ya Hazine Desteği Yasallaştı

Küçük ve orta ölçekli girişimcinin ihtiyacı olan finansmana ulaşması için KGK’na sağlanacak Hazine desteği hakkında alınan karar Resmi gazetenin bu günkü sayısında yayımlandı.

Konuyla ilgili kararı Bakanlar Kurulu aldı. Alınan karara göre, Kredi Garanti Fonu 250 milyar lirayı aşmayacak şekilde kefaret sağlayacak. Kredi Garanti Kurumuna hazine desteği ise 25 milyar lira olarak sınırlandırıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Kredi Garanti Kurumu, sağladığı kefaret karşılında kullanıcılardan; kefalet kullanımı için bir kere olmak şartıyla yüzde 0,003’lük oranda komisyon ücreti alacak. Bu tutar peşin olarak tahsil edilecek.

Fondan sağlanacak işletme kredisinin taksitleri en az 6 ay olacak. Ana paranın ödenmeyen vadesi ise maksimum bir sene olacak. Toplam vade süresiyse 5 yıl ile sınırlandırıldı.

Yatırıma yönelik kredilerdeki şartlarda vadenin en az 6 ay olacağı açıklandı. Ana para ödemesiz dönem en çok 3 yıl, azami vadeyse on sene olarak kaydedildi.

Kredi Garanti Kurumunca sağlanacak kefaret miktarı faiz, kar payı ve kira miktarı ödemelerindeki toplam miktarın yüzde doksanını aşamayacak. Söz konusu oran KOBİ’ler haricindeki kullanıcılarda ise yüzde 85’lik oranda olacak.

Kredi Garanti Kurumu KOBİ’lere en az 12 milyon lira limitle kefaret sağlayacak. Bunun dışındakilereyse 200 milyon liralık kefaret limitini Hazine tespit edecek.

Kredi Garanti Kurumu söz konusu teminatlar haricinde farklı bir teminatta istemeyecek.

Tüm bunların yanında karara bir de geçici madde eklendi. Bu maddeye göre denizcilik alanında işletme kredisiyle yatırım kredisinin süresi ve vadesi 1’er yıl olmak üzere uzatıldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol