Ana SayfaEkonomiKOBİ'lerin Beklediği Haber Yayımlandı

KOBİ’lerin Beklediği Haber Yayımlandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

KGK’ya Hazine Desteği Yasallaştı

Küçük ve orta ölçekli girişimcinin ihtiyacı olan finansmana ulaşması için KGK’na sağlanacak Hazine desteği hakkında alınan karar Resmi gazetenin bu günkü sayısında yayımlandı.

Konuyla ilgili kararı Bakanlar Kurulu aldı. Alınan karara göre, Kredi Garanti Fonu 250 milyar lirayı aşmayacak şekilde kefaret sağlayacak. Kredi Garanti Kurumuna hazine desteği ise 25 milyar lira olarak sınırlandırıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Kredi Garanti Kurumu, sağladığı kefaret karşılında kullanıcılardan; kefalet kullanımı için bir kere olmak şartıyla yüzde 0,003’lük oranda komisyon ücreti alacak. Bu tutar peşin olarak tahsil edilecek.

Fondan sağlanacak işletme kredisinin taksitleri en az 6 ay olacak. Ana paranın ödenmeyen vadesi ise maksimum bir sene olacak. Toplam vade süresiyse 5 yıl ile sınırlandırıldı.

Yatırıma yönelik kredilerdeki şartlarda vadenin en az 6 ay olacağı açıklandı. Ana para ödemesiz dönem en çok 3 yıl, azami vadeyse on sene olarak kaydedildi.

Kredi Garanti Kurumunca sağlanacak kefaret miktarı faiz, kar payı ve kira miktarı ödemelerindeki toplam miktarın yüzde doksanını aşamayacak. Söz konusu oran KOBİ’ler haricindeki kullanıcılarda ise yüzde 85’lik oranda olacak.

Kredi Garanti Kurumu KOBİ’lere en az 12 milyon lira limitle kefaret sağlayacak. Bunun dışındakilereyse 200 milyon liralık kefaret limitini Hazine tespit edecek.

Kredi Garanti Kurumu söz konusu teminatlar haricinde farklı bir teminatta istemeyecek.

Tüm bunların yanında karara bir de geçici madde eklendi. Bu maddeye göre denizcilik alanında işletme kredisiyle yatırım kredisinin süresi ve vadesi 1’er yıl olmak üzere uzatıldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.