Anasayfa Ekonomi KOBİ'lerin Beklediği Haber Yayımlandı

KOBİ’lerin Beklediği Haber Yayımlandı

KGK’ya Hazine Desteği Yasallaştı

Küçük ve orta ölçekli girişimcinin ihtiyacı olan finansmana ulaşması için KGK’na sağlanacak Hazine desteği hakkında alınan karar Resmi gazetenin bu günkü sayısında yayımlandı.

Konuyla ilgili kararı Bakanlar Kurulu aldı. Alınan karara göre, Kredi Garanti Fonu 250 milyar lirayı aşmayacak şekilde kefaret sağlayacak. Kredi Garanti Kurumuna hazine desteği ise 25 milyar lira olarak sınırlandırıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Kredi Garanti Kurumu, sağladığı kefaret karşılında kullanıcılardan; kefalet kullanımı için bir kere olmak şartıyla yüzde 0,003’lük oranda komisyon ücreti alacak. Bu tutar peşin olarak tahsil edilecek.

Fondan sağlanacak işletme kredisinin taksitleri en az 6 ay olacak. Ana paranın ödenmeyen vadesi ise maksimum bir sene olacak. Toplam vade süresiyse 5 yıl ile sınırlandırıldı.

Yatırıma yönelik kredilerdeki şartlarda vadenin en az 6 ay olacağı açıklandı. Ana para ödemesiz dönem en çok 3 yıl, azami vadeyse on sene olarak kaydedildi.

Kredi Garanti Kurumunca sağlanacak kefaret miktarı faiz, kar payı ve kira miktarı ödemelerindeki toplam miktarın yüzde doksanını aşamayacak. Söz konusu oran KOBİ’ler haricindeki kullanıcılarda ise yüzde 85’lik oranda olacak.

Kredi Garanti Kurumu KOBİ’lere en az 12 milyon lira limitle kefaret sağlayacak. Bunun dışındakilereyse 200 milyon liralık kefaret limitini Hazine tespit edecek.

Kredi Garanti Kurumu söz konusu teminatlar haricinde farklı bir teminatta istemeyecek.

Tüm bunların yanında karara bir de geçici madde eklendi. Bu maddeye göre denizcilik alanında işletme kredisiyle yatırım kredisinin süresi ve vadesi 1’er yıl olmak üzere uzatıldı. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

two × 3 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,784BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,043TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler