Rus Enerji Devi Artık İstanbullu

0

Bir süredir gündemde olan Türk Akımı Projesi’nde Türkiye ile etkin bir koordinasyon sağlanması için South Stream Transport şirketinin İstanbul’da ofis açma kararı aldığını belirten Rus enerji şirketi Gazprom’un İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, proje kapsamında belirlenen takvim doğrultusunda ilerleme kaydedildiğini ve projenin şu an inşaat aşamasına aktif devam edildiğini söyledi. Şirketin attığı somut adım hakkında açıklama yapan Miller, ofis kararının çok önemli olduğunu, böylelikle projede Türkiye ile etkin bir koordinasyon sağlanabileceğini, projede deniz kısmının inşası için tüm koşulların sağlanmış olduğunu söyledi.

Değerlendirmeler Sonuçlandı

Proje kapsamında Türk kara sularında hidrografik araştırmaların devam ettiğinin altını çizen Miller, Türk Akımı boru hattı rotası hakkında çevresel etki değerlendirmelerinin de sonuçlandırıldığını ve bu kapsamda işlemlerin yürütüldüğünü söyledi.

Önemli Bir Adım

Türk Akımı Projesi kapsamında Gazprom’un alt kuruluşu olan South Stream Transport şirketinin İstanbul’da ofis açmasının önemli bir somut adım olduğunu belirten Miller, kararın çok önemli olduğunu ve projenin işleyişinde bundan sonraki süreçte de önemli kararlar alınmasına neden olacağını, etkin koordinasyon için böyle bir adımın çok önemli olduğunu söyledi. Projenin daha önceden belirlenen takvim doğrultusunda devam ettiğinin altını çizen Miller, inşaat aşamasına aktif olarak devam edildiğini sözlerine ekledi.

Hedef 2019

2017 yılının ikinci yarısında Türk Akımı Projesi’nin deniz hattı için boruların döşenmesine başlanacağını belirten Miller, proje kapsamında planlanan iki hattın da 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması için çalışmaların son hızla devam ettiğini, her iki tarafında bu konuda hassasiyet ile çalıştığını ve olumlu sonuçların en kısa sürede alınmaya başlanacağını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın