Türkiye İstatistik Kurumu Şubat dönemi kümes hayvancılığı üretim verilerini açıkladı.

TÜİK, tavuk yumurtası üretiminin Şubat ayında yüzde 6,3’lük oranda düştüğünü bildirdi. Ocak ayına kıyasla üretimi yüzde 6,3 oranında gerileyen yumurta üretimi 1 buçuk milyar adet oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılının Şubatında kümes hayvancılığı üretim istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. Kurum tarafından yayınlanan istatistiklere göre Şubat ayında hayata geçen yumurta üretim miktarı, Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 6,3 oranında düşüş kaydetti. 2016 yılının şubat dönemine göre ise yüzde 4,7 oranında artış yaşadı. Toplam üretim miktarı ise bir buçuk milyar adet olarak bildirildi.

2017’nin Şubatında kesilen tavuk sayısının düştüğünü tespit eden Türkiye İstatistik Kurumu, yüzde 5’lik düşüşe dikkat çekti. Şubat ayında kesimi yapılan tavuk sayısı 89 milyon olarak açıklandı. Kümes hayvancılığını kapsayan hindi kesim oranında da düşüş belirlendi düşüş miktarı yüzde 7,4 olarak açıklanırken, kesilmiş olan hindinin sayısı 252 bin seviyesinde kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre tavuk eti üretimi de Şubatta düşüş yönlü bir seyir izledi. Ocak ayına göre düşüş yüzde 4,4 oldu. Toplam üretim miktarı ise 154 bin 523 ton ile sınırlı kaldı. Hindi etinin üretim miktarı da düşüşten nasibini aldı. Yüzde 13,3 oranında düşüş yaşayan hindi eti üretiminin toplamı iki bin 422 ton olarak tespit edildi.

Mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılan tavuk etinin üretim miktarı Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 1,1’lik düşüş belirlendi. Geçen yılın Şubat ayına göre üretim miktarı yüzde 8,6’lık artış yaşadı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın