Advert Advert Advert

Bakan Özlü: 44 Günde Kredi Tutarı 5 Milyarı Aştı

Bakan Özlü: 44 Günde Kredi Tutarı 5 Milyarı Aştı
Bakan Özlü: 44 Günde Kredi Tutarı 5 Milyarı Aştı -

Bakan Özlü kısa sürede 5 milyara yakın kredi verildiğini ve 200 bini aşan işletmenin faydalanacağını söyledi.

Katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hükümet tarafından 11 milyara yakın bir paket hazırlandığını, ciroya göre tasnif işlemi gerçekleştirildiğini ve ilk kredinin 10 Mart 2017 tarihinde verildiğini söyledi. Bu tarihten itibaren 196 bin KOBİ’ye 4 milyar 875 milyon lira civarında kredi verildiğini hatırlatan Özlü, rakamın bugün 5 milyarı bulacağını faydalanan işletme sayısının ise 200 bini geçeceğini sözlerine ekledi. Kredinin geri ödenmesi aşamasında da kolaylık sağlandığını belirten Özlü, kredi kullanan işletmelerin 1 yıl sonra anaparayı 3 aylık eşit taksitler ile 2 yıl içerisinde ödeyeceğini söyledi.

Yerli Otomobil 2019’da Gelecek

Yerli otomobil projesi hakkında da açıklamada bulunan Özlü, bu alanda özel sektörün önde olduğu bir modelle ilerleme kaydedilebileceğini, yerli otomobil için belirlenen tarihin 2019 yılı olduğunu, ilk modelin taksi olarak geleceğini ve elektrikli olacağını söyledi. Türkiye’de otomobil üretiminin gerçekleştirildiğini ve üretilen otomobillerin yüzde 75’inin yurt dışına ihraç edildiğini belirten Özlü, çalışmaların son hızla devam ettiğini bu konuda dünyada trendin elektrikli otomobilden yana olduğunu çalışmaların da bu konu üzerinde ilerlediğini söyledi.

Marka Yapmaya Çalışacağız

Yerli otomobil için çalışmaların devam ettiğini ve asıl amacın ticari ağırlıklı bir model olduğunu belirten Özlü, önemli olan marka oluşturmak olduğunu, bir otomobilin üretilip piyasaya sürülmesi için 1 milyar harcanıyorsa marka olmak için bunun 5 katını göze almak gerektiğini bu konuda ilgili kişiler ile görüşüldüğünü söyledi.

KOBİ ihracat yerli otomobil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!