Ekonomi Tarımda İstihdam Rekoru!

Tarımda İstihdam Rekoru!

Son Güncelleme:

Ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği çalışmalarının her alanda devam ettiği ve tarım alanındaki istihdam çalışmalarının da çok güzel ilerlediğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayının tarım faaliyetleri açısından çok durgun bir dönem olduğunu hatta bu ayda tarım faaliyetlerinin dibe vurduğunu ancak bu ayda bile istihdam konusunda çok önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. Ocak ayında 26 milyon 672 olan istihdam sayısının 14 milyon 775 bininin hizmetler alanında olduğunu, 5 milyon 274 bininin sanayi alanında olduğunu, 1 milyon 731 bininin inşaat sektöründe olduğunu belirten Bayraktar, tarım alanındaki istihdam sayısının ise 4 milyon 893 bin olduğunu söyledi. Bu rakamın tarım alanında çok önemli olduğunu belirten Bayraktar, en ölü sezon olarak geçen ayda yaşanan istihdam rakamının çok sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.

Tarım İstihdam Kapısı

Tarımın Türkiye için çok önemli bir konumun olduğunu belirten Bayraktar, ocak ayında gerçekleşen 4,9 milyon istihdamın tarımın Türkiye’de bir istihdam kapısı olduğunu gösterdiğini, ülkemizde tarımın halen istihdamın 5’te 1’ini karşıladığını söyledi. Tarımın ilgili diğer sektörler göz önünde bulundurulduğunda istihdamın 4’te 1’ini karşıladığını belirten Bayraktar, tarım alanlarının ülke için çok önemli bir konuma sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Normalde Marttan Sonra Yoğunlaşır

Normal şartlarda tarımda istihdamın her yıl mart ayının ikinci yarısından sonra yoğunlaştığını artış gösterdiğini ve hasadın ardından azalmaya başladığını belirten Bayraktar, ocak – ve şubat aylarının normalde en düşük düzeyin yaşandığı aylar olduğunu ancak bu yıl ocak ayında tarımın kadınlardaki işsizlik oranını 4,2 puan düşürdüğünü, erkeklerde ise 1,5 puan düşürdüğünü söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler