Tarımda İstihdam Rekoru!

Tarımda İstihdam Rekoru!

Tarım faaliyetinin dibe vurduğu ocak ayında 4 milyon 893 bin kişiye istihdam sağlandı.Ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği çalışmalarının her alanda devam ettiği ve tarım alanındaki istihdam çalışmalarının da çok güzel ilerlediğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayının tarım faaliyetleri açısından çok durgun bir dönem olduğunu hatta bu ayda tarım faaliyetlerinin dibe vurduğunu ancak bu ayda bile istihdam konusunda çok önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. Ocak ayında 26 milyon 672 olan istihdam sayısının 14 milyon 775 bininin hizmetler alanında olduğunu, 5 milyon 274 bininin sanayi alanında olduğunu, 1 milyon 731 bininin inşaat sektöründe olduğunu belirten Bayraktar, tarım alanındaki istihdam sayısının ise 4 milyon 893 bin olduğunu söyledi. Bu rakamın tarım alanında çok önemli olduğunu belirten Bayraktar, en ölü sezon olarak geçen ayda yaşanan istihdam rakamının çok sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.

Tarım İstihdam Kapısı

Tarımın Türkiye için çok önemli bir konumun olduğunu belirten Bayraktar, ocak ayında gerçekleşen 4,9 milyon istihdamın tarımın Türkiye’de bir istihdam kapısı olduğunu gösterdiğini, ülkemizde tarımın halen istihdamın 5’te 1’ini karşıladığını söyledi. Tarımın ilgili diğer sektörler göz önünde bulundurulduğunda istihdamın 4’te 1’ini karşıladığını belirten Bayraktar, tarım alanlarının ülke için çok önemli bir konuma sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Normalde Marttan Sonra Yoğunlaşır

Normal şartlarda tarımda istihdamın her yıl mart ayının ikinci yarısından sonra yoğunlaştığını artış gösterdiğini ve hasadın ardından azalmaya başladığını belirten Bayraktar, ocak – ve şubat aylarının normalde en düşük düzeyin yaşandığı aylar olduğunu ancak bu yıl ocak ayında tarımın kadınlardaki işsizlik oranını 4,2 puan düşürdüğünü, erkeklerde ise 1,5 puan düşürdüğünü söyledi.istihdam kapısı tarım istihdam seferberliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!