Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve heyeti bu gün Moskova’ya gidecek.

Rus Başbakan Yardımcısıyla Bir Araya Gelecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Rusya’nın uyguladığı ithalat yasakları sonrasında, ülke yetkilileriyle görüşmek üzere Rusya’ya uçacak. Şimşek’in başkanlığını yapacağı heyet Rus yetkililerle yasak uygulamalarını masaya yatıracak. Görüşmeler sonrasında yasakların kaldırılacağı düşünülürken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet Rus Başbakan yardımcısıyla da bir araya gelecek.

Şimşek ve Heyeti Yasakların Kaldırılmasını İsteyecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in heyetinde Ekonomi Bakanının da olacağı öğrenilirken, ülkenin Gümrük Bakanıyla da görüşme yapılabileceği kaydedildi.

Moskova’ya bu gün gidecek heyetin görüşme konularının merkezini Rusya’nın yasakları oluşturacak. Bu konunun yanı sıra inşaat ve müteahhitlik alanlarına uygulanan yasaklarda gündeme taşınacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve heyeti bu yasakların kaldırılması için ikili görüşmeler yapacak.

Rusya İthalat Yasağına Başlamıştı

Rusya özellikle taze sebze ve meyveye yönelik bazı yasaklar uygulamaya başlamıştı. Bu durumdan Türk ihracatçılar olumsuz etkilenmiş, yeni pazar arayışı için harekete geçmişlerdi. Türkiye’de Rus tahıl ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi getirmişti. Ülkeden ithal edilen buğdaya yüzde 130 vergi uygulanmaya başlanmıştı. Tüm bu gelişmeler iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ciddi boyutta zarar vermiş, birçok ithalatçı ve ihracatçı zor durumda kalmıştı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve heyeti bu kapsamda yasakların kaldırılması için taleplerini Rus yetkilere iletecek. Rusya bu yasakların dışında Türk işçilerin çalıştırılması konusunda da bazı yasaklar uygulama başlamıştı. Alınan bilgilere göre Şimşek ve heyetinin ele alacağı konular arasında, bu konunun da görüşüleceği kaydedildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın