Havayolu kullanımının eski dönemlere göre çok farklılık gösterdiğini belirten yetkililer Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2002 yılından sonraki süreçte uygulanan ulaştırma politikaları sayesinde havayolu kullanımının arttığını ve ihracat için de önemli bir konuma geldiğini söyledi. Türkiye’nin 2002 ila 2016 yılları arasındaki dönemde havayolu ile yapılan ihracatını 2,3 milyar dolardan 17,7 milyar dolara çıkarmayı başardığını belirten yetkililer, havayolunun ihracat açısından çok önemli bir kanal haline geldiğini, ihracattaki artışın yapılan ihracattaki taşıma yöntemlerine de yansıdığını söyledi.

İhracatta Büyük Artış

Türkiye’nin son 15 yıllık dönemde ihracatını 36 milyar 60 milyon dolardan 4 katına çıkardığını ve son elde edilen bilgilere göre 142,5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını belirten yetkililer, havayolu ile ihracatın söz konusu süreçte 7,5 katına çıktığını, havayolu ile ihracatın her geçen gün daha fazla kullanılmaya başladığını söyledi.

Havayolu Taşımacılığı Vazgeçilemez Konumda

Türk Hava Yollarının sefer ve destinasyon sayısında yaptığı artışın hava kargo kapasitesine pozitif etki yaptığını belirten Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, havayolu yolcu sayısında artış yaşandığı gibi, taşıma kapasitesinin de artırıldığını, havayollarının kargo kapasitelerini doldurabilmek için ihracatçılara çok büyük imkanlar sunduğunu söyledi. Havayolunun artık halkın yolu olduğunu ve navlun maliyetlerinin çok düştüğünü belirten Eldener, bu gelişmenin ihracatçıların kargo bedellerinden ürkmemesini sağladığını, böylelikle hava kargonun vazgeçilmez konuma geldiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın