Advert Advert Advert

Palandöken: Her Gün 6 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor

Palandöken: Her Gün 6 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor
Palandöken: Her Gün 6 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor -

Palandöken Türkiye gıda alanındaki israfın farklı boyutlara ulaştığını söyledi. Günlük ortalama olarak 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini belirten Palandöken, milyonlarca liranın kendi elimiz ile çöpe atıldığını söyledi.

Yazılı bir açıklama yaparak Türkiye’deki israfa dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her gün milyonlarca ekmeğin çöpe gittiğini, bu konunun çok önemli bir sorun olduğu ülkede israf edilen gıdalar ile Suriye’nin açlık sorununu çözüleceğini belirtti. Çöpe giden her ekmek ile milyonlarca liranın da çöpe gittiğini hatırlatan Palandöken, ülke genelinde israf edilen ürünler ile ekonomiye büyük zarar verildiğini, israfın önüne geçildiği taktirde paranın çöpe gitmesine engel olunacağını söyledi.

Her gün 6 Milyon Ekmek

Türkiye’de her gün 300 gram üzerinden günlük ortalama 85 milyon adet ekmek üretimi gerçekleştirildiğini belirten Palandöken, tüketimin ise 79 milyon seviyelerinde olduğunu bu yüzden her gün yaklaşık olarak 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini söyledi.

Kampanyalar Düzenleniyor

Ekmek konusundaki israfın bakanlıklar ve ilgili kurumlar ile gerçekleştirilen ortak kampanyalar sayesinde bir nebze olsun azaldığını belirten Palandöken, geçmiş dönemlerde ekmek israfının daha fazla olduğunu ancak bu yapılan çalışmaların yeterli olmadığını söyledi. Palandöken israfın önüne geçilirse ekmeğe zam yapılmasına gerek kalmayacağını sözlerine ekledi.

Suriye’nin Tamamı Doyar

İsraf konusunda sayısal değerlerin yükseldiğini belirten Palandöken, tarladaki israfın çok büyük boyutlara geldiğini, ürünün tüketilmeden kaybedildiğini, meyve ve sebzenin toplama esnasında yüzde 4 ila 12’sinin, taşıma esnasında yüzde 2 ila 8’inin, pazara hazırlık evresinde yüzde 5 ila 15’inin depolama esnasında ise yüzde 3 ila 10’unun israf edildiğini, yapılan bu israf ile Suriye’nin tamamının doyacağını söyledi.

TESK gıda israfı ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!