Yazılı bir açıklama yaparak Türkiye’deki israfa dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her gün milyonlarca ekmeğin çöpe gittiğini, bu konunun çok önemli bir sorun olduğu ülkede israf edilen gıdalar ile Suriye’nin açlık sorununu çözüleceğini belirtti. Çöpe giden her ekmek ile milyonlarca liranın da çöpe gittiğini hatırlatan Palandöken, ülke genelinde israf edilen ürünler ile ekonomiye büyük zarar verildiğini, israfın önüne geçildiği taktirde paranın çöpe gitmesine engel olunacağını söyledi.

Her gün 6 Milyon Ekmek

Türkiye’de her gün 300 gram üzerinden günlük ortalama 85 milyon adet ekmek üretimi gerçekleştirildiğini belirten Palandöken, tüketimin ise 79 milyon seviyelerinde olduğunu bu yüzden her gün yaklaşık olarak 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini söyledi.

Kampanyalar Düzenleniyor

Ekmek konusundaki israfın bakanlıklar ve ilgili kurumlar ile gerçekleştirilen ortak kampanyalar sayesinde bir nebze olsun azaldığını belirten Palandöken, geçmiş dönemlerde ekmek israfının daha fazla olduğunu ancak bu yapılan çalışmaların yeterli olmadığını söyledi. Palandöken israfın önüne geçilirse ekmeğe zam yapılmasına gerek kalmayacağını sözlerine ekledi.

Suriye’nin Tamamı Doyar

İsraf konusunda sayısal değerlerin yükseldiğini belirten Palandöken, tarladaki israfın çok büyük boyutlara geldiğini, ürünün tüketilmeden kaybedildiğini, meyve ve sebzenin toplama esnasında yüzde 4 ila 12’sinin, taşıma esnasında yüzde 2 ila 8’inin, pazara hazırlık evresinde yüzde 5 ila 15’inin depolama esnasında ise yüzde 3 ila 10’unun israf edildiğini, yapılan bu israf ile Suriye’nin tamamının doyacağını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın