Kronik Hastaya Devlet Eli Uzanıyor!

Sosyal güvencesi olmayan verem hastaları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım eli uzanıyor. Son aylarda yapılan reform ve teşviklerin vatandaşların üzerinde olumlu etkililerinin görülmesinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kronik hastalar için adım atmaya karar verdi. Yetkililerle yaptığı açıklamaya göre bakanlık sosyal güvencesi olmayan verem hastalarının evde bakım ve beslenme masraflarının karşılanması için atağa geçti. Bakanlık hastalara yardımcıda bulunmak için aylık 1000 liraya kadar ödeme gerçekleştirecek. Yetkililer ödenecek miktarın hastanın durumuna göre belirleneceğini, üst limitin 1000 lira olduğunu söyledi.

Kronik Hastalara Yardım

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, sosyal güvencesi olmayan hastaların mağduriyetinin ortadan kaldırılması için bu projenin gündeme geldiğini belirtti. Aile Bakanlığı’nın ilk olarak verem hastaları için ödeme yapacağını belirten yetkililer, ilerleyen zamanda farklı kronik hastalıkların da bu kapsama dahil edilebileceğini, hastaların evde bakım ve beslenme masraflarının karşılanmasının önemli olduğunu, hasta yakınlarının yapılan bu yardım sayesinde rahat bir nefes almış olacağını söyledi.

Önümüzdeki Aylarda Ödeme Başlayacak

İlk başta verem hastalarına ödeme yapılacağının altını çizen yetkililer, kanser hastaları için de benzer bir çalışmanın gündeme geleceğini, nadir hastalığı olan kişilerin de bir süre sonra bu kapsama alınmasının söz konusu olduğunu belirtti. Ödemelerin önümüzdeki aylarda başlayacağını duyuran yetkililer, verem hastalarına yapılacak sosyal yardım için, hastadan bir hesap numarası isteneceğini, ödemelerin banka hesabı üzerinden gerçekleşeceğinin altını çizdi. Önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlayacak projenin yakın zamanda diğer hastaları da kapsaması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.