Gündem Bağkur'lulara Sağlık Müjdesi!

Bağkur’lulara Sağlık Müjdesi!

Son Güncelleme:

Prim borcu bulunduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanmayan Bağkur’lular için müjde verildi. 5 milyon kişi ve ailesinin GSS sisteminden yararlanmaları için imkan tanınacak. 

Hükümet vatandaşların sosyal güvenlik alanındaki mağduriyetlerini gidermek adına çeşitli adımlar atmaya devam ediyor. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal güvenlik anlamında tarihi bir adımın atıldığı ifade edilmeye başlandı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında prim borçlarını ödeyememiş olan yaklaşık 5 milyon esnaf ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları öğrenildi. Bunun ardından herkesin sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanmaları ve haklarını koruyabilmeleri için yeni düzenlemelerin yapıldığı belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Bağkur primini ödeyemeyen vatandaşların sağlık hizmetlerinin dışında kalmalarını istemediklerinden dolayı bu anlamda GSS sistemi içerisinde dahil edilmelerini istedi. Ardından çalışmaların başlayacağı belirtildi. 

Yapılan düzenlemeler gözden geçirildiği zaman sigorta borçlarını 60 günden fazla ödememiş olan kişilerin ve ailelerin 2015 yılına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları ve bu durumda çeşitli mağduriyetler yaşadıkları belirlenmişti. Bunun ardından geçtiğimiz yıl yeni bir çalışma yapılmış bu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için bir yıllık ek süre verilmişti. Ancak sürekli olarak uzatılan süre yeni yılla birlikte son bulunca yeni mağduriyetler yaşanmaya başladı. 

Bakanlık vatandaşların haklarını korumak için yeni bir düzenleme yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre bakım olarak tıbbi anlamda başkasına muhtaç olan vatandaşların masraflarının ve hizmetlerinin SGK tarafından karşılanacağı açıklandı. Son olarak 5 milyon Bağkur’lu ve ailesini kapsayan borç sistemi hakkında yeni bir düzenleme yapılmasına ve sağlık hizmetleri konusundaki sınırlamanın kaldırılmasına karar verildi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler