Bağkur’lulara Sağlık Müjdesi!

Prim borcu bulunduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanmayan Bağkur’lular için müjde verildi. 5 milyon kişi ve ailesinin GSS sisteminden yararlanmaları için imkan tanınacak. 

Hükümet vatandaşların sosyal güvenlik alanındaki mağduriyetlerini gidermek adına çeşitli adımlar atmaya devam ediyor. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal güvenlik anlamında tarihi bir adımın atıldığı ifade edilmeye başlandı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında prim borçlarını ödeyememiş olan yaklaşık 5 milyon esnaf ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları öğrenildi. Bunun ardından herkesin sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanmaları ve haklarını koruyabilmeleri için yeni düzenlemelerin yapıldığı belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Bağkur primini ödeyemeyen vatandaşların sağlık hizmetlerinin dışında kalmalarını istemediklerinden dolayı bu anlamda GSS sistemi içerisinde dahil edilmelerini istedi. Ardından çalışmaların başlayacağı belirtildi. 

Yapılan düzenlemeler gözden geçirildiği zaman sigorta borçlarını 60 günden fazla ödememiş olan kişilerin ve ailelerin 2015 yılına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları ve bu durumda çeşitli mağduriyetler yaşadıkları belirlenmişti. Bunun ardından geçtiğimiz yıl yeni bir çalışma yapılmış bu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için bir yıllık ek süre verilmişti. Ancak sürekli olarak uzatılan süre yeni yılla birlikte son bulunca yeni mağduriyetler yaşanmaya başladı. 

Bakanlık vatandaşların haklarını korumak için yeni bir düzenleme yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre bakım olarak tıbbi anlamda başkasına muhtaç olan vatandaşların masraflarının ve hizmetlerinin SGK tarafından karşılanacağı açıklandı. Son olarak 5 milyon Bağkur’lu ve ailesini kapsayan borç sistemi hakkında yeni bir düzenleme yapılmasına ve sağlık hizmetleri konusundaki sınırlamanın kaldırılmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.