Ana SayfaGündemAlışveriş Poşetlerinin Ne Zaman Ücretli Olacağı Açıklandı!

Alışveriş Poşetlerinin Ne Zaman Ücretli Olacağı Açıklandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

PAGEV, plastik alışveriş poşetlerinin ne zaman ücretli olacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

PAGEV tarafından yapılan açıklamada poşetlerin ücretli olacağı tarihin 1 Ocak 2019 olduğu açıklandı. Poşetler o tarihten başlamak üzere marketlerde ücret karşılığında satılacak.

TESK Başkanı 1 Ocak 2018 Demişti

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Atık Yönetmeliği dahilinde plastik poşetlerin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren mağazalarda ve marketlerde ücretli olarak satılmaya başlayacağını bildirmişti. Anca PAGEV’den gelen açıklama bu tarihin 1 Ocak 2019 tarihi olduğu şeklinde oldu.

Tüketimin Önlenmesi Amaçlanıyor

Yönetmelik taslağı çerçevesinde süren çalışmalardaki amacın aşırı plastik poşet tüketiminin önüne geçilmesi, poşetlerin tüketici tarafından doğru kullanılmasının sağlanması olduğunun da bildirildiği PAGEV’in açıklamasında yönetmeliğin son halinin tüketicilere külfet oluşturmaması için kısa adı TPF olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu ile ortak hareket etme kararının alındığı da belirtildi.

O Kalınlıktan Az ve Çok olanlar Ücretsiz

PAGEV’in açıklamasında bir süre önce TPF tarafından basına bildirilen plastik poşetlerin yasaklanacağı ile ilgili haberin kamuoyunu yanılttığı, aslının plastik poşet kullanımında bilinçlenmek ve tüketimin azaltılması amacıyla yapılacak olan mevzuat değişikliği olduğu, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 mikron iğle 50 mikron arasındaki kalınlıkta olan alışveriş poşetlerinin marketlerde ve mağazalarda tüketiciye satılmak üzere bulundurulacağına değinildi.

15 – 50 mikrondan az ve daha fazla kalınlığa sahip poşetler ise tüketicilere ücretsiz olarak verilecek. Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeler ile Türkiye’deki plastik alışverişi kullanımının azaltılması ve bu konuda tüketicinin bilinçlenmesi amaçlanıyor. Yönetmelik Avrupa Birliği ile uyumlu bir hale getirilmeye çalışılıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.