Bankacıyım.Net

Alışveriş Poşetlerinin Ne Zaman Ücretli Olacağı Açıklandı!

Alışveriş Poşetlerinin Ne Zaman Ücretli Olacağı Açıklandı!

PAGEV, plastik alışveriş poşetlerinin ne zaman ücretli olacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

PAGEV, plastik alışveriş poşetlerinin ne zaman ücretli olacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

PAGEV tarafından yapılan açıklamada poşetlerin ücretli olacağı tarihin 1 Ocak 2019 olduğu açıklandı. Poşetler o tarihten başlamak üzere marketlerde ücret karşılığında satılacak.

TESK Başkanı 1 Ocak 2018 Demişti

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Atık Yönetmeliği dahilinde plastik poşetlerin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren mağazalarda ve marketlerde ücretli olarak satılmaya başlayacağını bildirmişti. Anca PAGEV’den gelen açıklama bu tarihin 1 Ocak 2019 tarihi olduğu şeklinde oldu.

Tüketimin Önlenmesi Amaçlanıyor

Yönetmelik taslağı çerçevesinde süren çalışmalardaki amacın aşırı plastik poşet tüketiminin önüne geçilmesi, poşetlerin tüketici tarafından doğru kullanılmasının sağlanması olduğunun da bildirildiği PAGEV’in açıklamasında yönetmeliğin son halinin tüketicilere külfet oluşturmaması için kısa adı TPF olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu ile ortak hareket etme kararının alındığı da belirtildi.

O Kalınlıktan Az ve Çok olanlar Ücretsiz

PAGEV’in açıklamasında bir süre önce TPF tarafından basına bildirilen plastik poşetlerin yasaklanacağı ile ilgili haberin kamuoyunu yanılttığı, aslının plastik poşet kullanımında bilinçlenmek ve tüketimin azaltılması amacıyla yapılacak olan mevzuat değişikliği olduğu, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 mikron iğle 50 mikron arasındaki kalınlıkta olan alışveriş poşetlerinin marketlerde ve mağazalarda tüketiciye satılmak üzere bulundurulacağına değinildi.

15 – 50 mikrondan az ve daha fazla kalınlığa sahip poşetler ise tüketicilere ücretsiz olarak verilecek. Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeler ile Türkiye’deki plastik alışverişi kullanımının azaltılması ve bu konuda tüketicinin bilinçlenmesi amaçlanıyor. Yönetmelik Avrupa Birliği ile uyumlu bir hale getirilmeye çalışılıyor. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.