ABD Hazine Bakanı Mnuchin, geçtiğimiz hafta uzun bir süre gündemi meşgul eden ‘Türk Bankalarına Yaptırım’ iddialarını yalanladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, gün içerisinde üst düzey bir Türk yetkili ile görüşme gerçekleştirdi. Bakan Mnuchin, yaptığı görüşme esnasında ABD tarafından Türk bankalarına uygulanacak olan yaptırım iddiasının yalan olduğunu ifade etti.

‘Odak Noktası Türkiye Değil’

ABD Bakanı Mnuchin, Türk yetkililer ile bir görüşmesi olmadığını, öze olarak yaptırım uygulanması konusunda bir görüşme gerçekleşmediğini, ABD’nin odak noktasının Türkiye değil, Türkiye’nin de bulunduğu bölge olduğunu ifade etti.

Ortaya atılan yaptırım iddiaları sonrasında Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi ilk güne yüzde 0,48’lik düşüş ile başlamış, devam eden süreçte yaşanan düşüşler büyüyerek yüzde 3,12’ye kadar ulaşmıştı. Bahsi geçen gün içerisinde Vakıfbank yüzde 2,95 oranında, Halkbank yüzde 3,93 oranında, Garanti Bankası yüzde 3,85 oranında, Türkiye İş Bankası ise yüzde 2,28 oranında değer kaybı yaşamıştı. Bankacılık endeksinde yaşanan bu düşüş BIST 100 Endeksi’ni de olumsuz etkilemiş, endeks o günü yüzde 1,09 oranında düşüş ile kapatmıştı.

Yaşanan bu olumsuzluk sonrasında hem SPK’dan, hem de BDDK’dan uyarı açıklamaları yapılmış, yayılan bu haberlerin asılsız olduğu belirtilmiş, haber yapan kurum ve yayın organları hakkında soruşturma başlatılacağı belirtilmişti.

İddialar Hangi Temele Dayandırıldı?

Yaşanan vize krizi sonrasında ortaya atılan bu iddia ise, Amerika Birleşik Devletleri  tarafından pek çok küresel bankaya uygulanan yaptırımlara dayandırılmıştı. Ana nokta olarak ise ABD’nin İran’a karşı olan yaptırımlarını ihlal etmesi sebebiyle yargılanan Rıza Sarraf’a, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ve bazı Halkbank yetkililerinin tutuklu olmasına dayandırılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.