Ana SayfaGündemİkinci El Araç Sektöründe Dev Yenilik! Artık PTT’den Takip Yapılacak!

İkinci El Araç Sektöründe Dev Yenilik! Artık PTT’den Takip Yapılacak!

-

Bütçesi sıfır kilometre araç satın almaya yetmediği için ikinci el araç satın almayı tercih eden, bu alışveriş esnasında da kilometre, muayene, ayıplı olması gibi sebepler ile çekinen vatandaşlara hükümetten müjde geldi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT arasında yeni bir bilgi paylaşımı protokolü imzalandı. İmzalanan bu protokol sonrasında artık muayene esnasında ölçülen araçların kaç kilometrede oldukları bilgisi bilgisayar sistemine de kaydedilecek. Kaydedilecek olan bu veriler PTT ile de paylaşılıp, ikinci el araç alışverişi esnasında başvurulmasına ortam yaratılacak.

Cep Telefonundan Takip Yapılabilecek!

Ulaştırma Bakanlığı ile PTT arasında imzalanan protokol sonrasında, ikinci el araç satın alımı aşamasında vatandaşlar; HGS Android, HGS IOS ve PTTBank Mobil uygulamalarını cep telefonlarına indirerek, satın alacakları araçların plaka bilgisi üzerinden hem muayene bilgilerini, hem de kilometresini tespit edebilecekler.

Ulaştırma Bakanlığı’nın PTT ile bu verileri paylaşması sonrasında, her vatandaş plaka ya da şase numarasının girişini yaparak 5 Türk Lirası gibi bir bedel karşılığında araca ait tüm bilgilere erişebilecekler. PTTBank müşterisi olmayan vatandaşlar da, bu bilgiler için HGS uygulamasını kullanabilecekler.

Tramer Kaydıyla Hasar Sorgusu Mümkün!

Konu hakkında görüşlerini bildiren Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Sekreteri Niyazi Berktaş, yaptığı açıklamada ikinci el otomobil satışlarındaki en büyük mağduriyetlerden bir tanesinin araçların kilometrelerinin sıfırlanması sonucunda yaşandığını belirtti. Her geçen gün bu konu ile alakalı yapılan şikâyetlerin sayısında önemli bir artış olduğunu ifade eden Berktaş, ikinci el araç satın alım aşamasında aynı zamanda tramer sorgusu yaptırarak da aracın sahip olduğu bir hasar olup olmadığı konusunda hasar kaydının tespit edilebileceğini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler