Ana SayfaGündemBankacılık Sekötüründe Kâr Yine Yükseldi!

Bankacılık Sekötüründe Kâr Yine Yükseldi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göz atıldığında bankaların 2016 yıl sonuna göre elde ettikleri aktif büyüklüğünde tam yüzde 16’lık bir artış yaşandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Ocak – Ekim 2017 döneminde bankalar tarafından elde edilen net kâr miktarının önemli bir artış yaşadığını açıkladı. Aktif büyüklüğün 3 trilyon 168 milyar 427 milyon Türk Lirası’na ulaştığını, sektörün sahip olduğu aktif toplamın bir önceki yıl sonuna göre yüzde 16 oranında artaran 437 milyar 390 milyon Türk Lirası’na kadar geldiğini, en büyük aktif kalem olan kredilerin 2 trilyon 45 milyar 550 milyon Türk Lirası’na, menkul değerlerin de 386 milyar 445 milyon Türk Lirası’na kadar yükseldiği belirtildi.

Krediler Yüzde 17,9 Büyüdü!

Bir önceki yılın sonuna göre bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklükte yüzde 16 oranında bir büyüme yaşanırken, kredilerin büyümesi yüzde 17,9 oranında, menkul değerler toplamı da yüzde 9,9 oranında bir büyüme oranı elde etti.

Mevduat Fonları Yüzde 16 Büyüdü!

En büyük fon kaynağı özelliğini halen korumakta olan mevduat fonları da bir önceki yıl sonuna göre önemli bir artış yaşadı. Aktif büyüklük ile aynı oranda büyüme yaşayan mevduat fonlarının toplam değeri 1 trilyon 686 milyar 52 milyon Türk Lirası değerine kadar ulaştı. Aynı zamanda 2017 yılı Ekim ayı döneminde bankacılık sektörünün sermaye yeterliliği standart oranı da yüzde 17,0 seviyesinde olduğu aktarıldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.