Ana SayfaGündemBankacılık Sekötüründe Kâr Yine Yükseldi!

Bankacılık Sekötüründe Kâr Yine Yükseldi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göz atıldığında bankaların 2016 yıl sonuna göre elde ettikleri aktif büyüklüğünde tam yüzde 16’lık bir artış yaşandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Ocak – Ekim 2017 döneminde bankalar tarafından elde edilen net kâr miktarının önemli bir artış yaşadığını açıkladı. Aktif büyüklüğün 3 trilyon 168 milyar 427 milyon Türk Lirası’na ulaştığını, sektörün sahip olduğu aktif toplamın bir önceki yıl sonuna göre yüzde 16 oranında artaran 437 milyar 390 milyon Türk Lirası’na kadar geldiğini, en büyük aktif kalem olan kredilerin 2 trilyon 45 milyar 550 milyon Türk Lirası’na, menkul değerlerin de 386 milyar 445 milyon Türk Lirası’na kadar yükseldiği belirtildi.

Krediler Yüzde 17,9 Büyüdü!

Bir önceki yılın sonuna göre bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklükte yüzde 16 oranında bir büyüme yaşanırken, kredilerin büyümesi yüzde 17,9 oranında, menkul değerler toplamı da yüzde 9,9 oranında bir büyüme oranı elde etti.

Mevduat Fonları Yüzde 16 Büyüdü!

En büyük fon kaynağı özelliğini halen korumakta olan mevduat fonları da bir önceki yıl sonuna göre önemli bir artış yaşadı. Aktif büyüklük ile aynı oranda büyüme yaşayan mevduat fonlarının toplam değeri 1 trilyon 686 milyar 52 milyon Türk Lirası değerine kadar ulaştı. Aynı zamanda 2017 yılı Ekim ayı döneminde bankacılık sektörünün sermaye yeterliliği standart oranı da yüzde 17,0 seviyesinde olduğu aktarıldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.