Fitch Ratings’ten Küresel Borçlanma İçin Önemli Uyarı!

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings cephesinden gelen açıklamada, Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan aylık tahvil alım miktarındaki azaltma planına rağmen, düşüş eğilimli küresel ülke tahvili borçlarının 9,7 trilyon Dolar seviyesine ulaştığını belirtti.

Fitch Ratings’ten küresel borç uyarısı geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings cephesinden gelen açıklamada, düşüş eğilimli olan ve negatif getiri yapan küresel ülke tahvili borçlarının 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle 9,7 trilyon Dolar’a ulaştığını ifade etti. Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan, aylık tahvil alım miktarlarında azaltma kararına rağmen, küresel ülke tahvili borçlarının önemli düzeyde yükseldiğini ifade eden Fitch Ratings, bu borcun bir önceki yılın aynı döneminde 9,3 trilyon Dolar seviyesinde olduğunu aktardı.

Merkez Bankası’nın Kararına Rağmen Borçlanma Çok Yüksek

Yapılan açıklamada aynı zamanda Euro bölgesinde gayrisafi yurtiçi hasıla beklentilerinin önemli ölçüde aşıldığını, yakalanan bu büyüme ivmesinin de 2018 yılı içerisinde de devam etmesinin beklendiğini ifade eden Fitch Ratings, büyümenin yansıması olarak Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek yıl itibariyle uygulayacağı aylık varlık alım programını 60 milyar dolar seviyesinden 30 milyar dolar seviyesine indirme planının da etkili olduğunu kaydetti.

Yıl sonu itibariyle Euro bölgesinde elde edilecek ekonomik büyümenin yüzde 2,3 oranında, gelecek yıl ise yüzde 2,2 oranında gerçekleşmesini beklediklerini hatırlatan Fitch Ratings, bu duruma rağmen yatırımcılar için hem kısa, hem de uzun vadeli tahvil alımlarında önemli bir getiri artışı elde edilemediğini belirterek, uyarıda bulundu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın