Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası’ndan Enflasyon Artışı Uyarısı!

Merkez Bankası’ndan Enflasyon Artışı Uyarısı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki enflasyon riskine karşı uyarıda bulundu.

Son birkaç ay içerisinde tüketici fiyatlarında önemli derecede artış yaşayan Rusya’ya uyarı Rusya Merkez Bankası’ndan geldi. Ülkede sadece gıda fiyatlarında düşüş yaşanırken, birçok tüketim ürününde önemli oranda artış yaşanıyor. Enflasyonun yukarı yönlü hızlı hareket etmesine dikkat çeken Merekz Bankası 11 aylık enflasyon raporunu yeniden değerlendirirken, ülkede maaşlarda yaşanan hızlı yükselişten de şikayet etti.

Rusya’da Ekim ayında açıklanan enflasyon verileri aylık bazda yüzde 0,1 oranında iken, bu oran Kasım ayında yüzde 0,23’e kadar yükseldi. En büyük etki, tüm malların üretimi için zorunlu ihtiyaç konumunda bulunan yakıtların fiyatlarını etkilemekte olan hem petrol, hem de doğalgaz fiyatlarının yaptığına parmak basan Merkez Bankası, 60 doların üzerinde olan petrol fiyatları sebebi ile yakıt fiyatlarında yaşanan artışın üretim maliyetlerine ciddi bir etkisinin bulunduğunu, bu etkinin de devam edeceğini beklediklerini ifade etti.

Yakıt Fiyatları Üretim Maliyetlerini Yükseltiyor!

Özellikle tarım sektörü için yakıt fiyatlarının, maliyetleri önemli ölçüde yükselttiğini ifade eden Rusya Merkez Bankası, fiyatlara bu durumun büyük ölçüde yanmasını beklediklerini kaydetti. Aynı zamanda vatandaşların aldıkları reel maaşlarda yaşanan artışın, mal ve hizmet üretiminde yaşanan verimlilik artışının üzerinde bulunması halinde de, enflasyon oranlarının beklenen oranlardan çok yüksek çıkabileceğini vurgulayan Merkez Bankası, yöneticileri bu konuya dikkat etmeye yöneltti.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen uyarı açıklamaları sonrasında değerlendirmelerde bulunan bazı analistler, özellikle gelişmiş ülkelerde enflasyon artışını durdurabilmek adına vatandaşlara daha fazla kaynak aktarımı yapmanın, talebi canlı tutma yönünde mantıklı bir hareket olduğunu ifade ettiler.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

TEB İş İlanları: 2023 Haziran

TEB iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş şube...

Akbank İş İlanları: 2023 Haziran (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Yapı Kredi 7 Farklı İlde Direkt Satış Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 7 Farklı il için Direkt...

Akbank 9 Farklı İlde Nakit Operasyon Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Akbank zırhlı araç kullanabilen Nakit Operasyon Yetkilisi eleman alımı yapıyor. Akbank tarafından gerçekleştirilecek olan bu işe alımlar ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli ve Memurlar için Maaş Zam Oranları Belli Olmaya Başladı!

Emekli ve memurlar için maaş zam oranlarının açıklanmasında geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu...

Kuveyt Türk Arapça Bilen Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımları Yapıyor!

1989 yılında kurulmuş olan Kuveyt Türk, her geçen gün artan performansı ve genişleyen şube...