Merkez Bankası’ndan Enflasyon Artışı Uyarısı!

0

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki enflasyon riskine karşı uyarıda bulundu.

Son birkaç ay içerisinde tüketici fiyatlarında önemli derecede artış yaşayan Rusya’ya uyarı Rusya Merkez Bankası’ndan geldi. Ülkede sadece gıda fiyatlarında düşüş yaşanırken, birçok tüketim ürününde önemli oranda artış yaşanıyor. Enflasyonun yukarı yönlü hızlı hareket etmesine dikkat çeken Merekz Bankası 11 aylık enflasyon raporunu yeniden değerlendirirken, ülkede maaşlarda yaşanan hızlı yükselişten de şikayet etti.

Rusya’da Ekim ayında açıklanan enflasyon verileri aylık bazda yüzde 0,1 oranında iken, bu oran Kasım ayında yüzde 0,23’e kadar yükseldi. En büyük etki, tüm malların üretimi için zorunlu ihtiyaç konumunda bulunan yakıtların fiyatlarını etkilemekte olan hem petrol, hem de doğalgaz fiyatlarının yaptığına parmak basan Merkez Bankası, 60 doların üzerinde olan petrol fiyatları sebebi ile yakıt fiyatlarında yaşanan artışın üretim maliyetlerine ciddi bir etkisinin bulunduğunu, bu etkinin de devam edeceğini beklediklerini ifade etti.

Yakıt Fiyatları Üretim Maliyetlerini Yükseltiyor!

Özellikle tarım sektörü için yakıt fiyatlarının, maliyetleri önemli ölçüde yükselttiğini ifade eden Rusya Merkez Bankası, fiyatlara bu durumun büyük ölçüde yanmasını beklediklerini kaydetti. Aynı zamanda vatandaşların aldıkları reel maaşlarda yaşanan artışın, mal ve hizmet üretiminde yaşanan verimlilik artışının üzerinde bulunması halinde de, enflasyon oranlarının beklenen oranlardan çok yüksek çıkabileceğini vurgulayan Merkez Bankası, yöneticileri bu konuya dikkat etmeye yöneltti.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen uyarı açıklamaları sonrasında değerlendirmelerde bulunan bazı analistler, özellikle gelişmiş ülkelerde enflasyon artışını durdurabilmek adına vatandaşlara daha fazla kaynak aktarımı yapmanın, talebi canlı tutma yönünde mantıklı bir hareket olduğunu ifade ettiler.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın