Ana Sayfa Ekonomi Yüksek Maaşlı Emeklilik İsteyenler Dikkat! Bu Detay Önemli!

Yüksek Maaşlı Emeklilik İsteyenler Dikkat! Bu Detay Önemli!

-

Emekli olmaya yakın olanlar, emekli maaşının yüksek olmasını isteyenler, dikkat! Bu detay herkesi ilgilendiriyor. Çalışma hayatınızdaki son bin 261 gün emeklilik statünüzü belirliyor!

Emeklilik planları yapan vatandaşların her biri, rahat bir emeklilik yaşamak, huzurlu, maddi kaygı olmadan yaşamak yönünde hayaller kuruyor. Bu durum için 5510 sayılı yasa ile birlikte tüm sosyal güvenlik kurumları tek bir çatı altında toparlanmış olsa bile Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’na mensup olan vatandaşlar için emeklilik hesapları halen ayrı ayrı yapılıyor. Bu hesaplama, emekli vatandaşların da alacakları zamları, alacakları maaşları bağlı oldukları kuruma göre hesaplanmasına ortam yaratıyor.

Emeklilik statüsünün belirlenmesi ise tamamıyla emekli olacak vatandaşların elinde! Çalışma hayatının son 3,5 yılını, yani bin 251 gününü yüksek primler ile ödeme yaparak geçiren vatandaşlar, emeklilik statüsünü yükseltebiliyor.

Son 3.5 Yıl Çalışılan Yer Statüyü Belirliyor!

Bir kişinin hangi kurudman emekli olacağı, son 3,5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar ile belirleniyor. Emeklilik tarihlerinden önceki olan son 7 yılın, yarısından bir fazla yani bin 261 gün hangi çalışma statüsünde gerçekleşmiş ise, emeklilik de o statüden gerçekleşiyor.

Bu durumda 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süreci sonrasında emeklilik aşamasına bin 261 gün kala SSK’lı olarak çalışmaya başlamanız durumunda, SSK üzerinden emekli olabilme şansını yakalamak ile birlikte, maaşınız da Bağ-Kur emeklisine göre daha yüksek olacak. Son 7 yıllık süreçte sigortalılık için kurum oldukça önemli.

Eğer 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında sigorta başlangıcı yapılmış ise, bu durumda tüm çalışma hayatında hangi statüden prim ödendiğine bakılır iken, hangi kurumdan daha fazla prim ödenmiş ise o kurumdan emekli olunmaya hak kazanılıyor. Lakin 1 Ekim 2008 öncesinde sigorta başlangıcı olan vatandaşlar için ise 7 yıl süresi söz konusu oluyor. Bu durumda da bu 7 yıl sigortalı geçen 7 yıl olarak hesaplanıyor. Örneğin 2005-2008 yıllarında çalışmış, 2008-2013 yılları arasında işsiz kalmış, 2013-2017 yılları arasında yine çalışmış iseniz; hesaplanan 7 yıllık süreç 2005 ve 2008 ile 2013 ve 2017 yılları aralığı oluyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,414BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler