2-aylik-satis-3-gunde-gerceklesti-3-gunde-1-000-konut-satildi

Konut kredisi faizlerinin aşağı çekilmesi konut satışlarını olumlu yönde etkiledi.

1.000 Adet Konut 3 Günde Satıldı

Bankalar tarafından konut kredisi faizlerinde indirim yapılarak yüzde 0.98’e düşürülmesinden sonra inşaat sektörü temsilcileri de yüzde 20 indirim yaptıklarını açıkladılar. Bu indirimler inşaat sektörünü canlandırdı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yaptığı açıklamada 3 günde 1.000 adet konut satışı yapıldığını, 2 aylık satış rakamının 3 günde gerçekleştiğini söyledi.

Başlatılan Kampanyalar İşe Yaradı

15 Mayıs 2018 tarihinde gayrimenkul sektöründe başlatılan Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak başlıklı kampanya kapsamında 3 günde 1.000 adet konut satıldı. Ziraat Bankası’nın liderliğinde diğer bankaların da eşlik etmesi ile konut kredisi faiz oranları yüzde 0.98’e indirildi. Bu karardan sonra inşaat sektörünün 3 çatı kuruluşu olarak bilinen kısa adı GYODER olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, kısa adı İNDER olan İstanbul İnşaatçılar Derneği ve kısa adı KONUTDER olan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği de bir açıklama yaparak konut fiyatlarında yüzde 20 oranında indirime gittiklerini bildirdiler. Ayrıca yüzde 5 peşinat ve 120 aya varan vade seçeneği de eklediler. Bu sayede konut satın almak isteyen vatandaşların aylık yüzde 0.98 oranında, 120 ay vadeli konut kredisi kullanarak, yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim imkanından yararlanabiliyor.

1 Ayda 7 Milyar Liralık Konut Satışı Bekleniyor

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım konu hakkında bir açıklama yaptı ve kampanyanın gayrimenkul sektörü üzerinde büyük etkisinin olduğunu, gelen taleplere cevap verebilmek için projelerin satış ofislerinde ilave personel çalıştırdıklarını, kampanyaya katılan 45 firmanın 3 gün gibi bir sürede yaklaşık 1.000 adet konut sattığını, satışların bu şekilde devam etmesi durumunda 1 ayda 7 milyar liralık satış rakamının elde edileceğini tahmin ettiklerini, kampanyaya 150 projenin dahil olduğunu ve 15 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.