Ana SayfaGündemKamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları Güncelleniyor!

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları Güncelleniyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Konut kredisi faiz oranları 2021 kamu bankalarında indirilmeye uğramıştı. Merkez Bankası’ndan belirlenen 200 baz puan ile faize uğrayan politika faizi %16’ya kadar indirgenmişti.

Bir süredir konut kredisi faiz indirimiyle yükseliş trendine giren konut fiyatları, gayrimenkul sektörünü etkilerken ev almak isteyen kişiler de kredi faiz oranlarına odaklandı.

Konut kredisi faiz oranlarından yapılan hesaplamalara göre işlemlerde 3 kamu bankasının da faiz oranlarını indirmesi üzerine tekrar gündeme gelen faizler ev almak isteyenlerin odak noktası oldu. Kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından birlikte alınan karar içerisinde yapılan açıklamalar da gündemdeydi. Açıklamalar üzerine 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL olarak uygulanmaya alınmıştı.

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Oldu?

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Oldu?
Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Oldu?

26 Ekim tarihinde geçerli olan faiz oranlarının hesaplanması üzerine konut kredilerinde yeni bir tarifeye geçildi. Konut kredileri bu sefer 1 milyon TL altından %1,29 olurken 1 milyon üzerinde de &1,34 faiz oranı ile uygulama yapılacak.

1 milyon lira ile 120 ay vade tanınan konut kredisinde aylık geri ödemelerde yapılacak taksit miktarı 17 bin 346 lira, toplamda geri ödenecek tutar da 2 milyon 81 bin 571 lira olacaktır. Kredi faizlerinde yüzdeler 1,34’e indiğinde de aylık taksit ödemeleri 16 bin 818 lira olurken geri ödenmesi gereken toplam tutar ise 2 milyon 18 bin 160 liraya gerileyecek. Aylık kredide 528 liralık bir düşüş olacak.

Fark 35 Bin 880 Lira

Fark 35 Bin 880 Lira
Fark 35 Bin 880 Lira

500 bin lira krediler üzerinden 120 ay vade ile çekim yapıldığında eski faizler %1.37 ile 1.37 ile aylık ödemesi 8513 lira, toplam ödemesi de 1 milyon 21 bin 560 lira oluyordu.

Yeni düzenlemeler ile yukarıda verilen örnek ile aynı şekilde kredi kullanılırsa değişiklik gösterecektir. Aylık ödeme 8214 liraya düşerken toplam ödemelerde de 985 bin 680 lira olacaktır. Yani 120 aylık kredide aradaki fark 35 bin 880 lira oluyor.

Bu sefer ise bankaların verdiği krediler üzerinden görülen ortalama faizler konut kredilerinde 30 Temmuz tarihinde yüzde 17,94 oran belirlenmiş olacaktır. 27 Ağustos tarihinde yüzde 17,80, 24 Eylül’de yüzde 17.91, 1 Ekim’de yüzde 17.83, 8 Ekim tarihinde yüzde 17.89 ve 15 Ekim tarihinde de yüzde 17.90 olan bu oranlar üç kamu bankası tarafından yapılan indirimin etkilerine gelecek hafta içerisinde karşılaşılacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,248TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.

Kredinin Takibe Düşmesinde Yapılması Gerekenler!

Bankalara olan kredi ödemelerinde aksaklıkların yaşanması, geri ödeyememe gibi durumlarda bankalar tarafından krediler idari takibe düşer.