TOKİ Sosyal Konut Fırsatçılarına İzin Vermeyecek

TOKİ, bilindiği üzere ev sahibi olamayanların başvurduğu ve imkanı yetmeyen kişilerin başını sokabilecekleri konutların inşaasını sağlayan bir kuruluştur.

TOKİ Başkanı Ergün Turan açıklamalarında toplu konut satımlarında, sosyal konutlardan kar edilmediğini  belirtiyor. TOKİ konutlarına sosyal konut bağlamında konut sayısının 3 veya 5 katı aralığında taleplerin olduğu ve bu taleplerin büyük bir kısmının kar veya yatırım amaçlı olduğunu dile getiriliyor.

3+1’lik bir dairenin 150 bin liraya karsız olarak satılmasına karşın kurada adı çıkanların hızlı bir şekilde 250 bin TL’ye bu konutun satışını gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bunun sosyal konut projesi kapsamında olmadığını bunun bir fırsatçılık olarak nitelendirildiği de dile getirilenler arasında yer alıyor.

TOKİ konutlarının sosyal konut kapsamında asıl amacının ev sahibi olamayan vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamak olması da belirtilenler arasında yer almaktadır.

Yapılan konut projelerinde, Konya’da kalan 52 konut için 5 bine yakın müracaat, Sivas’taki 300 küsür konut için 12 bine yakın müracaat, Erzurumda ise yine konulan konut sayısının 3 katına kadar bir talep görüldüğü verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu taleplerin büyük bir çoğunluğu ise sosyal konut fırsatçıları tarafından gerçekleştiriliyor.

TOKİ sosyal konut fırsatçılarına izin vermeyecek. Sosyal konutlardan kar edilmediğini sürekli vurgulayan TOKİ Başkanı, sosyal konutun uygun fiyatlarda alınıp vatandaşa yüksek fiyatlarda satışının sosyal konut kapsamına girmediğini de açıklıyor. Sosyal konut fırsatçılarına ilişkin farklı çalışmalar da yürütülmeye devam edildiği vurgulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.