Ana SayfaEkonomiTOKİ Sosyal Konut Fırsatçılarına İzin Vermeyecek

TOKİ Sosyal Konut Fırsatçılarına İzin Vermeyecek

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  TOKİ, bilindiği üzere ev sahibi olamayanların başvurduğu ve imkanı yetmeyen kişilerin başını sokabilecekleri konutların inşaasını sağlayan bir kuruluştur.

  TOKİ Başkanı Ergün Turan açıklamalarında toplu konut satımlarında, sosyal konutlardan kar edilmediğini  belirtiyor. TOKİ konutlarına sosyal konut bağlamında konut sayısının 3 veya 5 katı aralığında taleplerin olduğu ve bu taleplerin büyük bir kısmının kar veya yatırım amaçlı olduğunu dile getiriliyor.

  3+1’lik bir dairenin 150 bin liraya karsız olarak satılmasına karşın kurada adı çıkanların hızlı bir şekilde 250 bin TL’ye bu konutun satışını gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bunun sosyal konut projesi kapsamında olmadığını bunun bir fırsatçılık olarak nitelendirildiği de dile getirilenler arasında yer alıyor.

  TOKİ konutlarının sosyal konut kapsamında asıl amacının ev sahibi olamayan vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamak olması da belirtilenler arasında yer almaktadır.

  Yapılan konut projelerinde, Konya’da kalan 52 konut için 5 bine yakın müracaat, Sivas’taki 300 küsür konut için 12 bine yakın müracaat, Erzurumda ise yine konulan konut sayısının 3 katına kadar bir talep görüldüğü verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu taleplerin büyük bir çoğunluğu ise sosyal konut fırsatçıları tarafından gerçekleştiriliyor.

  TOKİ sosyal konut fırsatçılarına izin vermeyecek. Sosyal konutlardan kar edilmediğini sürekli vurgulayan TOKİ Başkanı, sosyal konutun uygun fiyatlarda alınıp vatandaşa yüksek fiyatlarda satışının sosyal konut kapsamına girmediğini de açıklıyor. Sosyal konut fırsatçılarına ilişkin farklı çalışmalar da yürütülmeye devam edildiği vurgulanıyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...

  Bireysel Kredi

  Düzenli bir gelire sahip olan gerçek kişiler ticari olmayan her türlü mal ve hizmet...

  Akbank Yeni Mezun Yönetici Adayı Alımları Başladı!

  Akbank, banka personel alımları gerçekleştirmeye devam ediyor. Banka iş ilanları kapsamında yeni bir ilan...

  TCMB, O Bankalardan Aylık Rapor Alacak!

  Bankalar, raporlama sistemi çerçevesinde 5 milyon TL ve üzeri kredi limitine sahip olan tüzel...