Rusya Türkiye’ye Et ve Süt Ürünleri Satacak!

0

Rusya’nın Türkiye Planı: Et ve Süt Ürünleri

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi aracılığıyla yapılan açıklama Rusya’nın Türkiye planını deşifre etti. 10-12 Ekim arasında Türkiye’de hükümetler arası ilişkileri düzenlemek adıyla toplantılar yapılmıştı. Bu toplantılarda konuşulan detaylardan birini de Rusya’dan alınacak olan et ve süt ürünleri ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Rusya’daki Tesisler İncelenecek

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi yaptığı açıklamayla ikili ilişkilerin düzelmesinin en kısa yolunun bu tür ithalat faaliyetleri olduğunu belirtti. Türk uzmanlar kısa süre sonra Rusya’ya giderek üretimin nasıl yapıldığını inceleyecek. Böylece hem Rusya’daki üretim sistemleri analiz edilecek hem de ülkemize gelme ihtimali bulunan gıda maddelerinin ne şartlarda üretildiği görülecek.

Buzlar Eriyor

Uçak krizinden sonra büyük sorunlar yaşadığımız Rusya özellikle ekonomiyi olumsuz etkilemişti. Antalya’ya gelen Rus turist sayısının yüzde 93 oranında azalması, Türk meyve ve sebzesinin Rusya’ya gidememesi turizmci ve üreticiyi krize soktu. Yaşanan olaylardan sonra atılan adımlar neticesinde Rusya ile olan ilişkilerimiz eski haline dönüyor. Önce turistlere koyulan ambargo kaldırıldı, ardında da Türk meyve ve sebzesi tekrar Rusya’nın yolunu tuttu. Rusya ile yapılan her anlaşma ikili ilişkilerin eski haline dönmesi anlamında ciddiyetini koruyor.

Et ve Süt Fiyatları Düşebilir

Et ve süt fiyatları ülkemize kıyasla Rusya’da daha uygun. Bu durum ithalatın yapılması halinde vatandaşın artık daha ucuza bu gıda maddelerini alabileceğini gösteriyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın