İhracatı Otomotiv Sektörü Taşıyor!

0

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)’nin yayınladığı “2016 yılı 3. çeyrek otomotiv sanayii dış ticaret raporuna” göre otomotiv sanayisinin ihracatı yüzde 11’lik bir artış gösterdi. Aynı dönemde Türkiye’nin toplam ihracatı ise yüzde 3 azaldı.

Ülkemizde otomotiv sanayii sektörü yüzde 16,5’lik bir payla ihracatta ilk sırada yer aldı. Türkiye geçen yılın ocak-eylül dönemine göre bu yıl ihracat ve ithalatta düşüş yaşadı. Dış ticaretteki bu düşüş otomotiv sanayiini etkilemedi ve otomotiv sanayii sektörü ihracatta geçen yılın ocak-eylül dönemine göre yüzde 16,5’lik bir oranda büyüme gösterdi.

Genel İhracat Azaldı, Otomotiv İhracatı Arttı

GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) verilerinden derlenen bilgilere göre otomotiv sektöründe 2016 ocak-eylül döneminde ihracat yüzde 12 artış göstermiştir. İthalat ise yüzde 2 oranında azalmıştır. Bu durumda 1,4 milyar dolar kadar dış ticaret fazlası verilmiştir. GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) verilerine göre, otomobil ihracatı 2016 ocak-eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranda büyüdü. İthalatta ise yüzde 3’lük bir büyüme ile dış ticaret açığı yüzde 12 oranında azalarak 1,5 milyar dolar bandına indi. Yine GTİP verilerine göre 2016 aylık bazda dış ticaret dengesine bakacak olursak, 2016 eylül ayında otomotiv sektörü 1,4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. İthalatın ihracatı karşılama oranı ise yükselerek 1,20’lere yaklaştı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) Otomotiv Sanayii Derneği için hazırladığı ihracat raporunda kullanılmış araçlar; iki tekerlekli taşıtlar ve demir yolu araçları hariç tutulurken; tarım traktörü, römork ve yarı römork araçlar dahil edilmiştir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın