Ana SayfaEtiketlerIhracat rakamları

ihracat rakamları

Mayıs Ayı İhracat Rakamları Açıklandı! Yine Rekor Kırıldı!

TİM tarafından 2018 yılı mayıs ayı ile ilgili ihracat rakamları açıklandı. Mayıs ayında ihracat artışı yüzde 12.2 oldu.

Kocaeli İhracatta Rekor Kırdı

Ülkemizin imalat sanayisinin yüzde 15’ini içeriğinde barındıran Kocaeli yılın ilk 10 ayında 10 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi.

Dış Ticaret Açığı Yüzde 75 Arttı

Gümrük Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 75 artarak 7 milyar 362 milyon dolara ulaştı.

Bakan Bülent Tüfenkci İhracat Rakamlarını Değerlendirdi!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin bayram tatili olmasına rağmen ihracatta yüzde 12 büyüme kaydettiğini söyledi.

Burdur Mermer İhracatı İle Yükseliyor

Yılın ilk 3 ayında geçen yıla göre mermer ihracatında 1 milyon 193 bin 370 dolar artış yaşandı.

Ege, Uzak Doğu İhracatını Yüzde 63 Arttırdı

Ege Bölgesi ihracatta 2. Sıraya oturdu. Bölgenin Uzak Doğu ülkelerine yaptığı ihracat 2016 Ocak ayına göre yüzde 63’lük artış kaydetti.

İhracatta Lider İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye’de 2016 yılında gerçekleşen ihracat oranlarını açıkladı.

Aralık Ayında İhracatımız Arttı, Cari Açık Azaldı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde “2016 Aralık Ayı Veri Bülteni” yayımlandı. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre aralık ayında ülkemizin ihracatı 12,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken; ithalatımız ise 18,4 milyar dolara çıktı.

Cari Açık Kasım Ayında Azaldı!

Ülkemizin ekonomik sorunlarından biri olan cari açık son dönemde bir miktar gerilemeye başladı. Aşırı değerlenen döviz kuru enflasyon başta olmak üzere pek çok alana negatif etki ederken; ihracattan elde edilen gelirin Türk Lirası bazında yükselmesini ve ithalatınsa baskılanmasını sağladı. Bu sayede aşırı değerli döviz kuru cari açığın bir miktar gerilemesine yardımcı oldu.

İhracatı Otomotiv Sektörü Taşıyor!

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)'nin yayınladığı “2016 yılı 3. çeyrek otomotiv sanayii dış ticaret raporuna” göre otomotiv sanayisinin ihracatı yüzde 11'lik bir artış gösterdi. Aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatı ise yüzde 3 azaldı.

Avrupa Birliği’ne İhracatımız Azaldı, Uzak Doğu’ya Açıldık!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in açıkladığı verilere göre 2016 Ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat azaldı, Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracat ise arttı. 2016 Ekim ayında 133 ülkeye yapılan ihracat azalırken, 102 ülkeye yapılan ihracat ise arttı. Ayrıca kilogram bazında ihracat, ocak-eylül döneminde yüzde 4 oranında büyüme sağlamışken, ekim ayında yüzde 3,5 civarında bir düşüş yaşadı.

İhracat Rakamları S.O.S (İmdat Çağrısı) Veriyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2016 Ekim ayı ihracat verilerini açıkladı. 2016 Ekim ayında gerçekleşen ihracat 2015 Ekim ayına göre yüzde 4,6 oranında geriledi. Ekonomi alanında durgun bir dönemden geçen Türkiye'nin dış ticaret hacminde daralma yaşandı.