Hangi Durumda Banka Hesaplarına El Koyulur?

Hangi Durumda Banka Hesaplarına El Koyulur? Ne Zaman Banka Hesaplarına El Konulur? Detaylar İçin... |

Google Haberlere Abone Ol:

Ne Zaman Banka Hesaplarına El Konulur?

Değişen hayat şartlarına göre kredi veya kredi kartı borcunun ödenemez hale gelmesi olası bir durumdur. Bu durumda bankalar ödenmeyen borçlardan rahatsızlık duyduğu için borcunu ödemeyen kişilere çeşitli yaptırımlar uygular. Bankaların uyguladığı yaptırımlar kredi notu düşürme, kırmızı kalem yeme ve banka sicilini bozma, icra ve banka hesaplarına el koyma olarak sayılabilir.

Bankalar borcunu ödemeyen kredi veya kredi kartı borçlusuna 90 gün boyunca SMS veya eposta ile borcunu ödemesi için telkinde bulunur. Bu süre zarfınca borçludan borcunu ödemesi beklenir. Eğer borçlu borcunu öderse bankalar borcunu geç ödeyen borçlunun sadece kredi notunu düşürür ve gecikme faizi tahsil eder.

Fakat borç ödememe süresi 90 güne geçerse bankaların tavrı sert bir şekilde değişir. Bankalar 90 gündür borcunu ödemeyen kişiye son olarak 1 hafta mühlet verir ve bu süre zarfında bütün borcun ödenmesini ister.

Bankalara olan kredi borcu veya kredi kartı borcu son 1 hafta içerisinde de ödenmezse bankalar artık hukuki yollara başvurur ve yasal takip başlatır. İşte tam bu süreçte banka hesaplarına el koyulma ihtimali önümüze çıkar. Bankalar 90 gün ve 1 haftadır borcunu ödemeyen borçlu hakkında yasal takip başlattıktan sonra kişinin kırmızı kalem yemesini sağlar ve banka sicilini bozar. Daha sonra ise bankalar borcunu ödemeyen kişinin banka hesaplarına el koyar. Aynı zamanda borçlunun maaşının belli bir kısmına da el koyulabilir.

Bu süreç sonun sadece banka hesaplarınıza el konulmaz. Kredi notunuz düştüğü için ve banka siciliniz bozulduğu için 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı almazsınız.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…