Advert Advert Advert

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? (2016)

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? (2016)
Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? (2016) -

2016 yılı ekonomimiz için zor bir yıl oldu. Zor bir yıl geçiren sektörler arasında inşaat sektörü de yer aldı. Ülke yönetimi bunun farkında olup tekrar inşaat sektörünü canlandırmak amacıyla bankalara konut kredisi faizlerini indirmelerini söyledi. Ve nitekim bankalar konut faiz oranlarını aşağıya çekti. Bu yazımızda konut kredisi faiz oranlarının daha fazla düşme ihtimalini inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

2016 Yılında Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Eder Mi?

2016 yılı Türk ekonomisi kadar Türk inşaat sektörü içinde zor geçti. Bu yıl Türkiye şartlarında pek rastlanamayacak ve hatta şaşkınlık yaratacak şekilde konut talepleri azaldı. Konut sektöründeki talep azalması inşaat sektörü yanında 50’ye yakın sektörü de etkilerken Türk ekonomisini de etkiledi. Çünkü 1900’lü yıllardan buyana Türk ekonomisi inşaat sektörü üzerine kurulduğu için inşaat sektöründeki gelişmeler Türk ekonomisini yakından ilgilendiriyor.

Bu durumun farkında olan ülke yöneticileri ekonomiyi canlandırmak ve piyasada dönen sıcak para oranını artırmak için bankalara konut kredisi faiz oranlarını indirmelerini söyledi. Hatta bankaların üzerine bir baskı dahi kuruldu. Nitekim daha sonra bankalar konut kredisi faiz indirimine gittiler. Gidilen bu faiz indirimiyle birlikte konut kredisi faiz oranları yüzde 1 altına kadar geriledi.

Konut kredisi faiz indiriminin konut taleplerine beklenen etkiyi yapmaması tekrar akıllara konut kredisi faizleri düşer mi sorusunu getirdi. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi mümkündür fakat bu durum ekonomiyi yönetenlere bağlıdır. Çünkü bankaların kredilendirme maliyetleri yüksek olduğu için belli bir faiz oranının altına inmesi ve bu faiz oranından tüketiciye kredi sağlaması imkansız gibi duruyor.

Konut kredisi faiz oranları ekonomiyi yönetenlerin kararlarına göre düşecektir. Yukarıda da söylediğimiz gibi bankaların kredilendirme maliyeti yüksektir ve bu yüzden kredi faizleri daha da aşağıya çekemezler. Eğer ekonomi yönetimi piyasadaki likidite oranını artırarak kredilendirme maliyetini düşürürse konut kredisi ve diğer kredilerin faiz oranlarının düşmesi mümkündür.  

konut kredisi konut kredisi faiz oranları konut kredisi faiz oranları düşer mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!