Ana SayfaEkonomiFED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

FED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?
F

-

FED Türk Ekonomisine Nasıl Bir Etkide Bulunur?

Fed ‘in kararları aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor. 2000’li yıllardan bu yana Fed ‘in uyguladığı genişletici parasal politikalar ile gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri için gerekli sermaye ihtiyaçlarını karşılıyordu. Fakat Fed ‘in ve ABD politika yapıcıların bu durumdan vazgeçtikleri son zamanlarda görülüyor. Bu durum da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin zor bir süreç geçireceği anlamına geliyor.

Fed ‘in 2017 yılında 3 ya da 2 faiz artırımına gidileceği sinyali vermesi ve Trump ABD’sinin ekonomi politikalarının şahin bir yapıya bürünmesi beklendiğinden Dolar diğer para birimleri karşısında güçlenmeye devam etti ve durumun geçici olmayacağı anlaşıldı.

Fed ’in faiz arttırmaya devam etmesi Dolar Türk Lirası kurunda Doların değerlenmeye devam edeceği anlamına geliyor. Hal böyleyken dolar ile borçlanmaya giden Türk firmalarını zor bir zaman bekliyor. Bunun dışında enerji alımlarının Dolar ile yapılması ve ithalatın genelinde dolar kullanılmasıyla firmaların ürün maliyetleri artacağı için Türk ekonomisini enflasyonda bekliyor olabilir.

Dolar’ın aşırı değer kazanmasına Türkiye Merkez Bankası muhtemelen müdahale edecektir. MB bu müdahalesini rezerv oranı yeteri kadar yüksek olmadığı için faiz yükselterek yapmak zorunda kalabilir. MB’nin faiz artırımına gitmesi hem cari açığa neden olurken hem de reel faizler yükseldiği için uzun dönemde işsizliğe ve ekonomik durgunluğa sebep olabilir.

Ek olarak söylemeliyim ki bu analiz yazımız uzun döneme ait bir tahmindir. Ve kesinlik taşınmamaktadır. Hem Keynes’in de dediği gibi uzun dönemde herkes ölüdür. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol