Advert Advert Advert

FED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

FED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?
FED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler? -

Tüm dünya özellikle gelişmekte olan ülkeler ABD’nin merkez bankası Fed ‘in kararları ile yakından ilgileniyor. FED ‘in yılın son toplantısında faiz artırımı kararı piyasalarda sürpriz bir karar olarak fiyatlanmasa da yine de ekonomik parametreler dolar yönüne döndü. Bu yazımızda Fed ’in verdiği faiz kararının ve vereceği faiz kararlarının ekonomiyi nasıl etkileyeceğini inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

FED Türk Ekonomisine Nasıl Bir Etkide Bulunur?

Fed ‘in kararları aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor. 2000’li yıllardan bu yana Fed ‘in uyguladığı genişletici parasal politikalar ile gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri için gerekli sermaye ihtiyaçlarını karşılıyordu. Fakat Fed ‘in ve ABD politika yapıcıların bu durumdan vazgeçtikleri son zamanlarda görülüyor. Bu durum da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin zor bir süreç geçireceği anlamına geliyor.

Fed ‘in 2017 yılında 3 ya da 2 faiz artırımına gidileceği sinyali vermesi ve Trump ABD’sinin ekonomi politikalarının şahin bir yapıya bürünmesi beklendiğinden Dolar diğer para birimleri karşısında güçlenmeye devam etti ve durumun geçici olmayacağı anlaşıldı.

Fed ’in faiz arttırmaya devam etmesi Dolar Türk Lirası kurunda Doların değerlenmeye devam edeceği anlamına geliyor. Hal böyleyken dolar ile borçlanmaya giden Türk firmalarını zor bir zaman bekliyor. Bunun dışında enerji alımlarının Dolar ile yapılması ve ithalatın genelinde dolar kullanılmasıyla firmaların ürün maliyetleri artacağı için Türk ekonomisini enflasyonda bekliyor olabilir.

Dolar’ın aşırı değer kazanmasına Türkiye Merkez Bankası muhtemelen müdahale edecektir. MB bu müdahalesini rezerv oranı yeteri kadar yüksek olmadığı için faiz yükselterek yapmak zorunda kalabilir. MB’nin faiz artırımına gitmesi hem cari açığa neden olurken hem de reel faizler yükseldiği için uzun dönemde işsizliğe ve ekonomik durgunluğa sebep olabilir.

Ek olarak söylemeliyim ki bu analiz yazımız uzun döneme ait bir tahmindir. Ve kesinlik taşınmamaktadır. Hem Keynes’in de dediği gibi uzun dönemde herkes ölüdür. 

FED faiz Merkez Bankası dolar tl
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!