Ana SayfaEkonomiFED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

FED ‘in Faiz Kararı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  FED Türk Ekonomisine Nasıl Bir Etkide Bulunur?

  Fed ‘in kararları aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor. 2000’li yıllardan bu yana Fed ‘in uyguladığı genişletici parasal politikalar ile gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri için gerekli sermaye ihtiyaçlarını karşılıyordu. Fakat Fed ‘in ve ABD politika yapıcıların bu durumdan vazgeçtikleri son zamanlarda görülüyor. Bu durum da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin zor bir süreç geçireceği anlamına geliyor.

  Fed ‘in 2017 yılında 3 ya da 2 faiz artırımına gidileceği sinyali vermesi ve Trump ABD’sinin ekonomi politikalarının şahin bir yapıya bürünmesi beklendiğinden Dolar diğer para birimleri karşısında güçlenmeye devam etti ve durumun geçici olmayacağı anlaşıldı.

  Fed ’in faiz arttırmaya devam etmesi Dolar Türk Lirası kurunda Doların değerlenmeye devam edeceği anlamına geliyor. Hal böyleyken dolar ile borçlanmaya giden Türk firmalarını zor bir zaman bekliyor. Bunun dışında enerji alımlarının Dolar ile yapılması ve ithalatın genelinde dolar kullanılmasıyla firmaların ürün maliyetleri artacağı için Türk ekonomisini enflasyonda bekliyor olabilir.

  Dolar’ın aşırı değer kazanmasına Türkiye Merkez Bankası muhtemelen müdahale edecektir. MB bu müdahalesini rezerv oranı yeteri kadar yüksek olmadığı için faiz yükselterek yapmak zorunda kalabilir. MB’nin faiz artırımına gitmesi hem cari açığa neden olurken hem de reel faizler yükseldiği için uzun dönemde işsizliğe ve ekonomik durgunluğa sebep olabilir.

  Ek olarak söylemeliyim ki bu analiz yazımız uzun döneme ait bir tahmindir. Ve kesinlik taşınmamaktadır. Hem Keynes’in de dediği gibi uzun dönemde herkes ölüdür. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,238TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

  QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

  Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

  Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

  TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

  Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

  TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

  TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...