Bu Hafta Döviz ve Altın Kazandırdı, Borsa Kaybettirdi!

0

Yeni yılın ilk haftası geride kaldı. 2016 yılının son haftasını genel olarak sakin geçiren piyasalar, 2017 yılının ilk haftasını ise gayet hareketli ve yoğun geçirdi. Amerikan Doları başta olmak üzere döviz yükselişe geçerken, Borsa İstanbul ise haftayı kayıpla kapattı.

Altının onsu 8 Kasım’da gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerinden bu yana düşüşünü sürdürüyordu. Bu düşüşle bin 300 doların üzerinden bin 130 dolara kadar gerileyen altının onsu, bu hafta uzun zaman sonra yükselişe geçti. Altının onsundaki yükselişe dolardaki değerlenme de katılınca altın çok karlı bir haftayı geride bıraktı.

Altın Haftanın En Çok Kazananı Oldu!

2016 yılını 131 lira sınırından kapatan ve bu seviyeden 2017 yılının ilk haftasına merhaba diyen 24 ayar altının gram fiyatı, bir haftada yüzde 4,5 seviyesinde değer kazandı. Bu değerlenme ile 24 ayar altının gram fiyatı 137 liraya kadar yükseldi. Altın yatırımcısı altının gramından bir haftada 6 lira kar etmiş oldu.

24 ayar altının gramındaki değerlenme nedeniyle küçük altının fiyatında 10 lira yükselme oldu. Geçtiğimiz haftayı 215 Türk Lirası seviyesinden kapatan küçük altın, bu hafta sonu itibariyle 225 Türk Lirası’ndan işlem görüyor.

Dolar ve Euro da Kazandırdı!

Amerikan Doları ve Euro da yeni yılın ilk haftasını kazançlı kapatanlar arasında yer aldı. Euro 2017 yılının ilk haftasında yüzde 3,20 seviyesinde prim yaparken, dolar da yatırımcısına yüzde 3,15 düzeyinde kazandırdı.

Dolar 3,52 lira seviyesinden başladığı haftayı 3,6340 noktasından tamamladı. Euro ise 3,73 düzeyinden girdiği haftayı 3,8330 seviyesinden kapatarak yatırımcısına kazandırdı.

Borsa İstanbul (BIST) ise haftanın kaybettiren yatırım aracı oldu. Borsa İstanbul’da işlem gören hisseler bu hafta ortalama yüzde 1,32’lik değer kaybetti. Bu azalışla BIST haftayı 77 bin 106,57 puandan tamamladı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın