Yeni Mezunlar İçin Bütçe Belli Oldu! 300 Bin Kişiye 5 Milyar TL

Yeni Mezunlar İçin Bütçe Belli Oldu! 300 Bin Kişiye 5 Milyar TL

Hafta başında yeni mezunların işe alınması konusunu dile getiren Mehmet Müezzinoğlu, bu planlama için devletin 5 milyar lira destekte bulunacağını açıkladı.İşsizlik oranın 11,8 çıkması ile birlikte hükümet yetkilileri alarm konumuna geçti. Geçmiş yıllar ile kıyaslandığında kriz yılı olan 2009 yılından bile daha yüksek orana ulaşan işsizlik oranı acil planlama yoluna gidilmesini sağladı. Mevcut işsizlere ek olarak yeni mezunların da ekleneceği göz önünde bulundurularak işletmelere yeni mezunları işe aldığı taktirde devlet katkısı verilmesi konusunda çalışmalar başlatılıyor.

Toplam İşsiz Sayısı

Son bir yıllık dönemde talebe göre çok az istihdam oluşturulması işsizlik rakamının korkutucu seviyelere gelmesini sağladı. Yıl içerisinde işsizlik sayısında 500 bin artış olunca toplamda ülke genelinde işsiz kişi sayısı 3 milyon 647 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranında genç erkekler yüzde 17,9 rakamlarında iken genç kadınlarda ise bu oran yüzde 27,1 seviyelerinde görünüyor. Üniversitelerden yeni mezunların gelmesi ile bu rakam her geçen gün yükseliyor.

Yeni Mezun İşçiye Devlet Desteği Ne Kadar Olacak?

Ekonomideki daralma ile birlikte artan işsizlik rakamının düşürmek için gündemde olan konulardan biri de yeni mezunların işe alınması durumunda devlet desteğinin verilmesi. Konu hakkında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, iş başı eğitim programları ile 300 bin kişiye istihdam planlandığını, iş veren tarafında bu uygulamanın da rağbet gördüğünü söyledi.

Müezzinoğlu, ‘’ Yapılan bu çalışma ile tam zamanlı iş başı eğitim programına katılanlara 11 ay boyunca 1404 lira net maaş ödenecek kişilerin GSS primi ve iş kazası, meslek hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafından ödenecek. İlk etaptaki 300 bin kişi için devletimiz 5 milyar lira bütçe ayırdı’’ dedi.İşsizlik oranı yeni mezunlar İŞKUR GSS
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?