Borsa İstanbul Gelişen Ülke Borsalarından Pozitif Ayrıldı

0

Türkiye Hisse Senedi Piyasaları Yükseldi

Borsa İstanbul gelişen ülke borsalarından pozitif ayrılarak haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Cuma günü ekonomik veri akışının zayıf olması ve Dolar/TL kurunda düşüş yaşanması Türkiye hisse senedi piyasalarının yükselmesini etkileyen faktörler arasında yer aldı. Haftanın son işlem gününde borsanın yükselmesinde Telekomünikasyon, Turizm ve Bankacılık sektörlerinde hisse senetlerinin yükselmesi etkili oldu.

Haftanın son işlem gününde kademeli bir yükseliş yaşayan BİST 100 Endeksi gün içerisinde en yüksek 88.998,41 puanı görürken en düşük 88.069,73 puanı gördü. BİST 100 Endeksi gerileyen Dolar/TL kurunun etkisi ile haftanın son işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,73 yükselişle 88.830,41 puanda tamamladı.

Borsa İstanbul’da Cuma günü bankacılık endeksi yüzde 1,19 ve holding endeksi yüzde 1,02 değer kazandı. İletişim endeksi haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 2,28 değer kazanarak günün en çok kazandıran sektör endeksi olurken yüzde 1,38 değer kaybeden bilişim günün en çok gerileyen sektör endeksi oldu. Bununla beraber Cuma günü BİST 100 Endeksinin işlem hacmi 3,5 Milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul’da 209 hisse senedi değer kazanırken 123 adet hisse senedi değer kaybetti ve 72 adet hisse senedinin değerinde değişme olmadı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 altında işlem gören Anadolu Cam San. A.Ş. yüzde 4,13 değer kazanarak Cuma gününün en iyi performansını sergilerken yüzde 3,30 değer kaybeden Logo Yaz. San. Ve Tic. A.Ş. günün en kötü performansını sergileyen hisse oldu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın