Türkiye İstatistik Kurumu, 2017’nin Şubatına dair dış ticaret gelişmelerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Şubat ayındaki ihracat birim değer endeksi düşüş kaydetti. Düşüş 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 0,3’lük oranda yaşandı. Açıklamaya göre ithalatta birim endeksinde artış olduğu görüldü. Artışın oranı ise yüzde 7,3 oldu.

İhracat Birim Değeri

İhracatta endekse konu olan gıda, içecek ve tütünde yüzde 8’lik azalış görüldü. İmalat sanayi de azalış yönlü hareket etti. Söz konusu sektördeki düşüş oranı ise yüzde bir buçuk olarak açıklandı. Ham madde endeksindeki durum ise yüzde 8,7’lik artış yaşarken, yakıttaki artış yüzde 58,5 oranında gerçekleşti.

İthalat Birim Değeri

Türkiye İstatistik Kurumu ithalat birim değer endeksinin yüzde 7,3’lük artış kaydettiğini bildirdi. 2016 yılının Şubatı ile 2017’nin Şubatının karşılaştırılmasıyla elde edilen veriler şöyle oldu. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,8’lik azalış, ham maddelerde yüzde 14,3’lük artış kaydedildi. Yakıttaki durum ise yüzde 31,4’lük artış olarak yaşanırken, imalat sanayisi yüzde 1,4’lük artışa ev sahipliği yaptı.

TÜİK açıklamasında ihracat miktar endeksinin 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında azaldığını belirledi. Söz konusu dönemde ithalat miktar endeksiyse yüzde 5,3’lük oranda düştü.

İhracat Miktar Endeksi Verileri

İhracat miktar endeksinde yer alan gıda, içecek ve tütündeki durum yüzde 4,9’luk seviyede arttı. Ham madde ise yüzde 14,1 oranında artış yaşadı. Yakıttaki artışın 15,9 oranında olduğu kaydedildi. İmalat sanayisi miktar endeksi ise yüzde 5,4’lük oranda arttı denildi.

İthalat Miktar Endeksi Verileri

2016 ile 2017’nin şubat ayları kıyaslandığında ithalat miktar endeksinin yüzde 5,3’lük oranda azaldığı ifade edildi. Gıda, içecek ve tütün söz konusu dönemde yüzde 1,7’lik oranda düşüşe sahne oldu. Ham maddelerdeki azalış yüzde 18,3 oranında hayata geçti. İmalat sanayisi Şubat döneminde yüzde 10,7’lik bir azalış gözlemlenirken, yakıttaki durum yüzde 8,7’lik oranda artış kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın