Advert Advert Advert

Ağbal: Bütçe Normal Seviyeye Gelecek

Ağbal: Bütçe Normal Seviyeye Gelecek
Ağbal: Bütçe Normal Seviyeye Gelecek -

Bakan Ağbal sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisinin sonucu bütçe açığının 8,9 milyar lira olduğunu söyledi.

Referandum sonrasında bütçe hakkında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ocak – mart döneminde toplam bütçe harcamalarının 159,7 milyar lira olduğunu, faiz hariç giderlerin ise 140,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Yazılı bir açıklama yapan ve bütçe hakkında bilgilendirmede bulunan Ağbal, ekonomiye destek vermek amaçlı yapılan uygulamalar sonrasında bütçe açığının yukarı doğru bir görünüm ortaya koyduğunu söyledi. 2017 yılının ilk 3 aylık döneminde ekonomiye destek veren geçici düzenlemeler ve vergi indirimlerinin bütçe açığı üzerinde çok etkili olduğunu belirten Ağbal, uygulanan programların gelecek aylarda tedrici bir biçimde ortadan kalkması ile bütçe politikasının normal görünüme kavuşacağını söyledi.

Bütçede Olumlu Performansa Dönülecek

Bütçedeki mali alanın verdiği imkanlar doğrultusunda , ekonomiyi canlandırmaya yönelik geçici tedbirlerin alındığını, özelikle ihracatı yatırım ve istihdama dair çok önemli çalışmaların yapıldığını belirten Ağbal, uzun vadede ekonomiye  katkı sağlayacak vergi düzenlemeleri ve vergi indirimlerinin kısa  vadede bütçe dengesinde bir genişleme yaşanmasına neden olduğunu, ancak bu geçici indirimlerin tedrici bir şekilde ortadan kalkması ile bütçe dengesinde sağlanan olumlu performansın yeniden yakalanacağını söyledi.

SGK Tahsilatı Ertelendi

İstihdamı desteklemek amacı ile çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Ağbal, Ocak, Şubat ve mart aylarında ödenmesi gereken SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) prim tahsilatlarının yılın son çeyreğine ertelendiğini hatırlattı. Bu ertelemenin sonucunda SGK’ya yapılan transferlerde 6 milyar liralık geçici bir artış yaşandığını belirten Ağbal, yıl sonunda tahsil edilecek primler ile dengenin sağlanacağını, ilk 3 ayın sonunda 8,9 milyar liralık bütçe açığı çıktığını söyledi.

bütçe açığı ekonomik destek vergi indirimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!