Mobilya ve Beyaz Eşya ’da Kredi Kartı Dönemi

0

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından alınan bilgilere göre ÖTV indirimi mobilya ve beyaz eşya sektöründe kredi kartı kullanımını hareketlendirdi. ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen ancak nakit alışveriş yapma imkânı olmayanların fırsatı kaçırmamak için kredi kartı kullanımında çare bulduğunu belirten sektör temsilcileri son zamanlarda alışverişlerde kredi kartı kullanımının artma sebebinin ÖTV indirim imkânı olduğunu söyledi. Her iki sektörde de ÖTV indirimi sonrası ciroların arttığını ve satışların iyi gittiğini belirten yetkililer indirim sayesinde ekonomide de canlanma yaşandığını her açıdan bu uygulamanın çok etkili olduğunu devam edecek olmasının ise tüketici için de çok önemli bir detay olduğunu belirtti.

Artış Yaşandı

BKM’nin mart ayı verileri incelendiğinde Türkiye’de 59,4 milyonu kredi kartı, 120,6 milyonu banka kartı olmak üzere toplamda 180 milyon adet kart bulunuyor. 2017 yılının mart ayı ile 2016 yılının mart ayı arasında kıyaslama yapıldığında ise kredi kartı sayısında yüzde 1 oranında, banka kartı sayısında ise yüzde 7 seviyesinde artış yaşandığı görülüyor.

Mobilya ve Beyaz Eşyada Kredi Kartı Dönemi

BKM verilerine göre mobilya ve beyaz eşya sektöründe yaşanan kredi kartı kullanımı vergi indirimi ile oldukça bağlantılı ve kredi kartı kullanımını indirimin eylül ayının sonuna kadar uzatılması sebebi ile artması bekleniyor. Tüketiciler bu iki sektörden yaptıkları alışverişin 3’te 2’sini taksit ile gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Taksitli alışverişlerde de kredi kartı kullanımı açığa çıkıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın