Her sezon olduğu gibi bu sezon da baharın gelmesi ile birlikte güneş gözlüklerine yoğun talep oluştu. Sezonun açılması ile birlikte farklı kampanyalar ile tüketicilere alternatifler sunan güneş gözlüğü satıcıları ithal ürünlerde geçen yıl rekor kırıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016 yılında ithal güneş gözlükleri için toplamda 127 milyon 489 bin 366 dolar ödendi. Toplamda 7 milyon 566 bin 770 adet güneş gözlüğü ithal edildiğini belirten yetkililer, en fazla güneş gözlüğünün Çin’den ithal edildiğini, ithalat sırasında ikinci sırada ise İtalya’nın bulunduğunu belirtti.

İlk Sırada Çin Var

TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl Çin’den 6 milyon 489 bin 875 adet güneş gözlüğü ithal edildi ve bu ithalat için toplamda 71 milyon 894 bin 11 dolar ödeme gerçekleştirildi. 2016 yılında en çok güneş gözlüğü ithal edilen ikinci ülke ise 838 bin 186 adet ile İtalya oldu ve 47 milyon 250 bin 264 dolar ödeme gerçekleştirildi. İki ülkeden ithal edilen gözlükler arasında çok büyük fiyat farklılığı olduğunu belirten yetkililer, Çin’den ortalama olarak güneş gözlüğünün 11 dolara gelirken İtalya’dan ise 56,3 dolara geldiğini belirtti.

Fiyatlar Farklılık Gösteriyor

Ülkeye geliş fiyatları ortalama 11 ila 56,3 dolar arasında olan gözlüklerin satış fiyatları ise oldukça farklılık gösteriyor. Gözlük satışlarının ilk bahar ve yaz döneminde büyük artış gösterdiğini belirten yetkililer, güneş gözlüğü fiyatlarının 100 lira ile 2 bin lira arasında değişiklik gösterdiğini, tüketicilerin garanti kapsamında olmayan sağlıksız ürünlerden uzak durması gerektiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın