Devlete vergi, sigorta ve trafik cezası gibi borçları bulunan kişiler için yeni imkanların getirildiği açıklandı. Yeni yapılandırma sistemi döviz kuru artışından arındırılmış bir şekilde gerçekleştirilecek. 

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir çalışmanın yapıldığı açıklanmıştı. Daha önceki dönemlerde doğal afet gibi mücbir sebeplerin ortaya çıkmasının ardından kamu alacaklarına devlet tarafından otomatik olarak af getirme yetkisinin verildiği biliniyordu. Ancak Maliye Bakanlığı tarafından yeni yapılan çalışmalar sonrasında devlet herhangi bir mücbir sebebe gerek duymadan otomatik olarak af getirilebilmesi için yeni bir düzenleme yaptığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı devlete olan borçlular için döviz kolaylığının getirilmesi için yeni bir çalışma yapıldı. 

Yeni yapılandırma sisteminde devlete olan vergi, sigorta ve trafik cezası gibi borçların ödenmesi sırasında döviz kurunda meydana gelen artışın ve farkın yapılandırmaya yansıtılmayacağı öğrenildi. Yeni yapılandırma sisteminde sağlanan kolaylıklara bir yenisi daha eklenirken enflasyon oranlarında da bir indirimin getirilmesine karar verildi. 15 Temmuz 2016 yılından bu yana ödenmemiş ve biriken borçların üzerinden yeni sistemle birlikte gecikme faizlerinin ve zamlarının silineceği yeni enflasyon oranlarına kadar hesaplanacağı belirtilmişti. Daha önceki dönemlerde borçlar yeniden hesaplanırken döviz kuru üzerinden hesaplanıyordu. 

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında yeni yapılandırma sisteminde enflasyon oranı indirimli bir şekilde hesaplanacak. Döviz kurunda meydana gelen artış farklarının borçlara yansıtılmayacağı açıklandı. 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana ödenmemiş olan vergi cezalarının herhangi bir şekilde döviz kuru artışından etkilenmeyeceği öğrenildi. Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından konunun görüşülmeye başlandığı açıklandı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın