Tüketici Kredileri İçin ‘Donuk Alacak’ Sınıflandırması

Tüketici Kredileri İçin ‘Donuk Alacak’ Sınıflandırması

Bankalar tarafından tüketici kredileri için yeni bir kategori oluşturuluyor. ‘Donuk alacak’ olarak nitelendirilen bu kategoride, müşterilerin kredi ödemesinin daha basit bir hal alacağı tahmin ediliyor.Bankalar tarafından tüketici kredileri için yeni bir kategori oluşturuluyor. ‘Donuk alacak’ olarak nitelendirilen bu kategoride, müşterilerin kredi ödemesinin daha basit bir hal alacağı tahmin ediliyor.

Bankalar tarafından kredi ve diğer tahsilatların niteliklerinin tespit edilmesi ve bunlar adına tahsis edilecek olan karşılıklara yönelik esasları belirleyen yasalardaki düzenlemede bir takım değişiklikler yapılan ve söz konusu yasalardaki ‘Donuk alacak’ başlığına sahip maddeye ilave yapılan düzenleme, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Donuk alacak başlığına sahip bu 5. Maddede gerçekleştirilen değişikliğe göre, tüketici kredilerinin kredi olarak değerlendirilebileceği ilave edilerek, söz konusu olan krediler donuk alacak kategorisinde yer alacak.

5. maddeye ilave edilen ibarede, birçok tüketici kredisi sağlanmış olan bir kişinin, bu kredilerinden herhangi birinin donuk alacak kategorisinde yer alması gibi bir durum söz konusu olduğunda, öteki kredileri banka tarafından ilgili yönetmeliğin 4. Maddesi gereğince Birinci Grup’tan başka diğer tüm guruplarda sınıflandırılabileceği ifade ediliyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmış olan bu yönetmelik 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli kılınacak.

Donuk Alacak Nedir?

Donuk alacak haline bürünen miktarlar adına döneme yönelik faiz tahakkuku ve reeskontu gerçekleştirilemezken, söz konusu olan miktarlar adına eskiden yapılmış olan ve ödemesi alınmamasına rağmen gelir olarak kaydedilen faiz tahakkukları ve reeskontu, bununla alakalı olan hesabı aynı miktarda borçlandırarak muhasebe kayıtlarında ters kayıt ile düzeltilebilir ya da iptal edilerek kapatılabilir. Fakat tahakkuk ettirilmiş olan faiz, borçlu olan kimseden nakit olarak alınmışsa, bunu iptal etmek mümkün değildir. Donuk alacak tüketici kredileri borçlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?