Sektör Kendine Özel Banka İstiyor!

0

Türkiye Finans Forumu kapsamında Gayrimenkul Finansmanında Alternatif Enstrümanlar oturumu yapıldı. Yapılan oturumda gayrimenkul sektörünün temsilcileri bir araya geldi ve sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Ülkemizde sadece emlak işleri ile ilgilenen bir bankaya ihtiyaç duyulduğunu, faiz oranlarının ise çok yüksek olduğuna değinildi.

Sektörün önemli tehditlerinden birinin konut kredisi faiz oranları olduğunu söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, para maliyetleri ile kredi maliyetlerindeki yükselmelerin faiz oranlarını etkilediğini, kamu bankalarında yüzde 1,1, yüzde 1,2 olan faizlerin özel bankalarda daha yüksek olduğunu, ekim ayındaki konut satışlarında kredi faizlerinin etkisinin çok rahat bir şekilde görüleceğini, benzer şekilde kasım ile aralık aylarında da aynı etkilerin görüleceğini, gelecek yıl faizlerin yine bu seviyelerde kalacağını ve kısa dönemde de faizlerin düşmeyeceğini beklediğini söyledi.

Elmas: Gayrimenkul Sektörü Faiz Oranları ile Başa Çıkabilir

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Eylül)

Faiz oranlarına rağmen gayrimenkul sektörünün bunun üstesinden gelebilecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen Elmas, yüzde 6 ile yüzde 6,5 oranındaki büyüme ile sektörün bu yılı sonlandıracağını, gayrimenkul sektörünün ülkemizdeki en önemli sektörlerden biri olduğunu, 2016’daki darbe girişimine rağmen tek küçülme göstermeyen sektöründe de gayrimenkul sektörü olduğunu söyledi.

Tanrıkulu: Kredi Rasyosu Yüzde 120’lere Geldi

Türkiye’nin önündeki en büyük avantajın ise alternatif finansman modeli olduğunu söyleyenMcKinsey Türkiye Genel Müdürü ve kıdemli ortağı Özgür Tanrıkulu, altyapı bazında Türkiye’nin aktif rol oynadığını, büyük projelerin bulunduğunu, söz konusu projelerin öncesinde bankacılıkta finanse edildiğini, şu anda bankacılık sektöründe toplamda 150 milyar dolar ile 200 milyar dolar arasında finansman olduğunu, geçen seneki büyüme ile bankacılık sektörünün bunu istek ile taşıdığını ancak kredi rasyosunun yüzde 120 seviyelerine kadar geldiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın