Ana Sayfa Ekonomi ABD’den İkinci Büyük Çin Hamlesi! Bu Kez Tutar 200 Milyar Dolar!

ABD’den İkinci Büyük Çin Hamlesi! Bu Kez Tutar 200 Milyar Dolar!

-

Amerika Başkanı Donald Trump, Çin’e 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulanması hakkında talimat verdi.

İlk Ek Vergi Yüzde 25 Oranındaydı

Daha önceki zamanlarda açıkladığı Çin’e gümrük vergisi uygulamasına Çin tarafından misilleme yapılması ile ilgili yeni bir adım atan ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolarlık gümrük vergisinin daha talimatını verdi. Donald Trump bu konu ile ilgili konuşmuş ve Çin’in niyetinin Amerika’nın teknolojisine ve fikri mülkiyet haklarına karşı adaletsiz uygulamalarını değiştirmek olmadığını, bu uygulamalarda değişikliğe gitmek yerine Amerikalı firmaları, bu firmalarda çalışanları ve çiftçileri tehdit ettiğini, ABD yönetiminin geçtiğimiz Cuma günü Çin’den ithalatı yapılan 50 milyar dolar değeri olan binden fazla teknoloji ürününe 6 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi tarifesi uygulanacağını söylemişti.

Donald Trump’ten Yeni Ek Vergi Hamlesi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan  bu açıklamadan sonra Çin’in uygulamalarda hala değişikliğe gitmeyerek misilleme yapması yeni bir gümrük vergisi uygulamasını devreye soktu. Donald Trump, yeni verdiği talimatla 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisinin hayata geçirilmesini istedi. Beyaz Saray tarafından Donald Trump’ın yazılı açıklaması duyuruldu. Açıklamada USTR olarak kısaltılan ABD Ticaret Temsilciliği’ne 200 milyar dolar tutarındaki ek gümrük vergisi getirileceği, bu verginin Çin’den ithal edilecek olan ürünleri kapsadığı, bu ürünlerin belirlenmesi konusunda gerekli direktifi verdiği bildirildi. Çin yönetiminin Amerika tarafından 6 Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek olan 50 milyar dolar tutarındaki vergi tarifesi ile ilgili de konuştu.

Çin Uygulamada Değişiklik Yapmadı

Donald Trump açıklamasında geçen Cuma günü Çin’den ithal edilmiş olan ve değeri 50 milyar dolar olan ürüne gümrük vergisi ile ilgili planını açıkladığını, bu ek tarifelerle Çin’in inovasyon ve teknoloji alanlarındaki adaletsiz uygulamalarda değişiklik yapılmasına teşvikin amaçlandığını, bu uygulamaya karşılık olarak maalesef Çin yönetiminin değişiklik yerinme ABD ürünlerine 50 milyar dolarlık ek vergi getirdiğini, bu yüzden ikinci uygulamaya gittiklerinin de söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,334BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
28TakipçilerTakip Et
2,399TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler