Yatırım Yapanlara ‘Vatandaşlık’ Hakkı

0

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcılara müjde niteliğinde haber verdi. Elvan, yabancı yatırımcılara vatandaşlık verme tasarısı üzerine çalıştıklarını duyurdu. Elvan, bu konuda henüz detayların netleşmediğini belirtirken yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya teşvik etmek için böyle bir yola girdiklerini belirtti. Elvan, yatırımın sadece konut alanında sınırlı kalmamasını istediklerini, yatırım alanı içinde yatırım ortaklığında ya da sermeye katılımına da vatandaşlık hakkı verilebileceğini söyledi.

Lütfi Elvan, yaptığı açıklamalarda vatandaşlık verme işleminin bir anda olmayacağını, bunu aşamalara böleceklerini anlatta. Belirli derecede yatırım yapan kişilerin belirleneceğini, sonrasında bu kişilere Türkiye’de yaşama izni vereceklerini belirtti. Bu aşamalarda bir sorun olmaması ve yatırımın devam etmesi halinde ise yabancı uyruklu yatırımcılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık verilebileceği belirtildi. Bu konuda yapılan çalışmalar İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Lütfi Elvan açıklamalarının devamında bu tasarının daha önceden olanlandığını ama darbe sürecinde olumsuz bir etki yaşanıldığını belirtti. Elvan, bu yasanın ilk adımı  olarak 2012 yılında çıkartılan bir tasarı ile yatırımcılara Türkiye’de oturma izni verildiğini anlattı. 2012 yılından beri devam eden bu yasanın daha ileri götürülerek vatandaşlık hakkı verilmesine karar verildiğini açıkladı. 

Elvan, 2012 yılında çıkartılan yasada yatırımın konut ile sınırlı kaldığını şimdi ise daha kapsamlı biçimde sanayi alanında yapılacak yatırımları da kapsaması ve diğer yatırımcıları özendirmesi gerektiğini vurguladı. 

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, vatandaşlık projesi dışında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yürütecekleri çalışmadan da bahsetti. Elvan, bu proje ile belirlenen bölgelerde 200 bin istihdam sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 23 şehri kapsaması beklenen bu çalışma paketinde, yılda 200 bin konut sağlanması amaçlanıyor. 

Elvan aynı çalışma paketi kapsamında bu illerde çağrı merkezi kurulacağını da belirtti. Elvan, bölgede yer alan tüm Telekomünikasyon sınırlarını ortadan kaldıracaklarını dile getirirken bu yasa paketi ile şehirde açılacak olan çağrı merkezlerinde çalışacak elemanı da oradaki halktan sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın