Ana SayfaEkonomiYatırım Yapanlara ‘Vatandaşlık’ Hakkı

Yatırım Yapanlara ‘Vatandaşlık’ Hakkı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcılara müjde niteliğinde haber verdi. Elvan, yabancı yatırımcılara vatandaşlık verme tasarısı üzerine çalıştıklarını duyurdu. Elvan, bu konuda henüz detayların netleşmediğini belirtirken yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya teşvik etmek için böyle bir yola girdiklerini belirtti. Elvan, yatırımın sadece konut alanında sınırlı kalmamasını istediklerini, yatırım alanı içinde yatırım ortaklığında ya da sermeye katılımına da vatandaşlık hakkı verilebileceğini söyledi.

  Lütfi Elvan, yaptığı açıklamalarda vatandaşlık verme işleminin bir anda olmayacağını, bunu aşamalara böleceklerini anlatta. Belirli derecede yatırım yapan kişilerin belirleneceğini, sonrasında bu kişilere Türkiye’de yaşama izni vereceklerini belirtti. Bu aşamalarda bir sorun olmaması ve yatırımın devam etmesi halinde ise yabancı uyruklu yatırımcılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık verilebileceği belirtildi. Bu konuda yapılan çalışmalar İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Lütfi Elvan açıklamalarının devamında bu tasarının daha önceden olanlandığını ama darbe sürecinde olumsuz bir etki yaşanıldığını belirtti. Elvan, bu yasanın ilk adımı  olarak 2012 yılında çıkartılan bir tasarı ile yatırımcılara Türkiye’de oturma izni verildiğini anlattı. 2012 yılından beri devam eden bu yasanın daha ileri götürülerek vatandaşlık hakkı verilmesine karar verildiğini açıkladı. 

  Elvan, 2012 yılında çıkartılan yasada yatırımın konut ile sınırlı kaldığını şimdi ise daha kapsamlı biçimde sanayi alanında yapılacak yatırımları da kapsaması ve diğer yatırımcıları özendirmesi gerektiğini vurguladı. 

  Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, vatandaşlık projesi dışında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yürütecekleri çalışmadan da bahsetti. Elvan, bu proje ile belirlenen bölgelerde 200 bin istihdam sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 23 şehri kapsaması beklenen bu çalışma paketinde, yılda 200 bin konut sağlanması amaçlanıyor. 

  Elvan aynı çalışma paketi kapsamında bu illerde çağrı merkezi kurulacağını da belirtti. Elvan, bölgede yer alan tüm Telekomünikasyon sınırlarını ortadan kaldıracaklarını dile getirirken bu yasa paketi ile şehirde açılacak olan çağrı merkezlerinde çalışacak elemanı da oradaki halktan sağlayacaklarını sözlerine ekledi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.