Ana SayfaEkonomiEmlak Vergisinde Yeni Uygulama

Emlak Vergisinde Yeni Uygulama

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Emlak vergisine yeni düzenleme geliyor. Yeni düzenleme Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği adı altında Resmi Gazete’den yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile Yatırım Teşvik Belgesi adı altında yapılan yapılar tamamlandıktan sonraki 5 yılda emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek.Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı ile yapılan yeni emlak vergisi yasası ile yatırım teşvik belgesi ile tahsis edilmiş olan araziler yatırım belgesi tamamlanıncaya kadar emlak vergisi muafiyetini kullanabilecek. 

  Yeni emlak yasası 1 Ocak 2017 tarihi ile birlikte uygulanmaya başlayacak. Yeni yasada yatırım teşvik belgesi iptal edildiğinde bu binalardan ve arazilerden alınmayan emlak vergilerinin ilgili yasa kapsamı ile tahsil edilmesi sağlanacak. Tahsil işlemleri belediyeler tarafında yapılacak. 

  Geçici emlak vergisinden yararlanacak olan binaların yatırım teşvik belgesinin tamamlanmasından önce bitirilmiş olması gerekecek. Bu tarihten önce tamamlanmayan yapılar geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanamayacak. 1 Ocak 2017 sonrasında alınan yatırım teşvik belgesi ile tamamlanan binalarda emlak vergisi muafiyeti uygulanacak. İnşaatları biten ve yatırım teşvik belgesi vizesi tamamlanan inşaatlar bütçe yılı esas alınacak ve 5 yıl süreyle geçici emlak vergisi muafiyeti uygulanacak.

  Emlak Vergisinden Kimler Faydalanacak?

  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan yeni emlak vergisi muafiyetinden 1 Ocak öncesi yatırım teşvik belgesi alan binalar dışında her bina faydanalanabilecek. 

  1 Ocak öncesinde yatırım teşvik belgesi almış olan binalarda inşaat yürürlülük sonrasında biter ve inşaat kullanıma hazır hale gelirse bu yapılarda geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecek. 2017 tarihinde inşaatı biten bir bina 2011 yılı sonuna kadar geçici emlak vergisi muafiyetini kullanabilecek.

  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı tarafından düzenlemesi yapılan ve önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak yasa için vizesi tamamlanan binaların  yatırım teşvik belgesi ile birlikte ilgili belediyeye başvuru yapması gerekecek.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...