Emlak Vergisinde Yeni Uygulama

Google Haberlere Abone Ol:

Emlak vergisine yeni düzenleme geliyor. Yeni düzenleme Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği adı altında Resmi Gazete’den yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile Yatırım Teşvik Belgesi adı altında yapılan yapılar tamamlandıktan sonraki 5 yılda emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek.Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı ile yapılan yeni emlak vergisi yasası ile yatırım teşvik belgesi ile tahsis edilmiş olan araziler yatırım belgesi tamamlanıncaya kadar emlak vergisi muafiyetini kullanabilecek. 

Yeni emlak yasası 1 Ocak 2017 tarihi ile birlikte uygulanmaya başlayacak. Yeni yasada yatırım teşvik belgesi iptal edildiğinde bu binalardan ve arazilerden alınmayan emlak vergilerinin ilgili yasa kapsamı ile tahsil edilmesi sağlanacak. Tahsil işlemleri belediyeler tarafında yapılacak. 

Geçici emlak vergisinden yararlanacak olan binaların yatırım teşvik belgesinin tamamlanmasından önce bitirilmiş olması gerekecek. Bu tarihten önce tamamlanmayan yapılar geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanamayacak. 1 Ocak 2017 sonrasında alınan yatırım teşvik belgesi ile tamamlanan binalarda emlak vergisi muafiyeti uygulanacak. İnşaatları biten ve yatırım teşvik belgesi vizesi tamamlanan inşaatlar bütçe yılı esas alınacak ve 5 yıl süreyle geçici emlak vergisi muafiyeti uygulanacak.

Emlak Vergisinden Kimler Faydalanacak?

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan yeni emlak vergisi muafiyetinden 1 Ocak öncesi yatırım teşvik belgesi alan binalar dışında her bina faydanalanabilecek. 

1 Ocak öncesinde yatırım teşvik belgesi almış olan binalarda inşaat yürürlülük sonrasında biter ve inşaat kullanıma hazır hale gelirse bu yapılarda geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecek. 2017 tarihinde inşaatı biten bir bina 2011 yılı sonuna kadar geçici emlak vergisi muafiyetini kullanabilecek.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı tarafından düzenlemesi yapılan ve önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak yasa için vizesi tamamlanan binaların  yatırım teşvik belgesi ile birlikte ilgili belediyeye başvuru yapması gerekecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...