Ana SayfaEkonomiYeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yeni Merkez Bankası başkanı belli oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yeni başkan Hafize Gaye Erkan oldu.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu. Erkan, TCMB tarihinin ilk kadın başkanı olarak atandı.

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevi devralmasının ardından TCMB yönetiminde de beklenen değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan getirildi. Böylelikle TCMB tarihinde ilk kadın başkan ataması gerçekleştirilmiş oldu.

Eski Başkan BDDK’ya Atandı

Eski Başkan BDDK’ya Atandı
Eski Başkan BDDK’ya Atandı

Merkez Bankası’nın bir önceki başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığına atandı.

Diğer yandan Resmi Gazete’de yer alan karara göre diğer atamalar şu şekilde gerçekleşti:

  • İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 
  • İdari İşler Başkanı Dr. Metin Kıratlı, 
  • Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, 
  • Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, 
  • Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Hasan Doğan, 
  • Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, 
  • Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız 
  • Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu oldu (yeniden atandı).

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir?

1982 yılında dünyaya gelen Hafize Gaye Erkan, üniversite sınavında Türkiye 26’ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi’ni dereceyle bitirdi. Endüstri bölümünden mezun olmasının ardından ABD’de eğitimine devam etti ve Princeton Üniversitesi tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olarak kayıtlara geçti.

Erkan, 2022 Mart döneminde Fortune 500 şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna dahil oldu ve 2019 yılından 2022 yılına kadar (şirketin LVMH tarafından satın alınmasına kadar) Tiffnay & Co. Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Bununla beraber Pricenton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev alıyor.

Gaye Erkan ayrıca kariyerinde yaklaşık 8 yıl First Republic Bank’ın İcra Kurulu Eş Başkanı, Baş Yatırım Sorumlusu, Yönetim Kurulu Üyesi, Eş Risk Sorumlusu ve Baş Mevduat Sorumlusu gibi görevlerde de yer aldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.