Ekonomi Motorine Zam Geliyor: Benzine Zam Var Mı?

Motorine Zam Geliyor: Benzine Zam Var Mı?

Son Güncelleme:

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 12 kuruş zam yapılacak. Geçtiğimiz hafta benzine yapılan 10 kuruşluk zamdan etkilenmeyen motorin, bir hafta aranın ardından zamlanmış olacak. Yarın yapılacak fiyat artışından benzinin bir kez daha etkilenmesi ise beklenmiyor.

Kasım ayı başında gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerini beklenmeyen şekilde Donald Trump’ın kazanması Amerikan Doları’nın aşırı şekilde değerlenmesine neden olmuştu. Uluslararası piyasalarda Amerikan Doları ile işlem gören brent ham petrol bu nedenle yükselmeye başladı. Bu yükselme ülkemizde son 2 ayda akaryakıta dört kez zam olarak yansıdı.

OPEC Anlaştı Petrolün Varil Fiyatı da Arttı!

Amerikan Doları’nda meydana gelen aşırı değerlenme, bilhassa ülkemiz gibi petrol ve petrol ürünleri ithal eden ülkeleri derinden etkiledi. Ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) 2008 yılından beri ilk kez geçen ay “petrol üretim kısıtlaması” anlaşmasına varması, brent ham petrolün varil fiyatının dolar bazında da yükselmesine neden oldu. Brent ham petrolün varil fiyatı bir aylık zaman diliminde 43 dolarda 57 dolar seviyesine geldi. Yani yaklaşık yüzde 30 prim yaptı.

Kasım ayından bu yana geçen 2 aylık süreçte dolarda meydana gelen yüzde 20’lik değer artışı ve petrolün varil fiyatında meydana gelen yüzde 30’luk değer artışı; petrolde dışa bağımlı ülkelerde petrol ürünlerinin zamlanmasına neden oldu.

Bu gece yapılacak motorine zam ile birlikte; İstanbul’da motorinin litre fiyatının 4,41 liradan 4,53 liraya, Ankara’da 4,46 liradan 4,58 liraya, İzmir’de ise 4,44 liradan 4,56 liraya yükselmesi bekleniyor. Litre fiyatlarında ilçelere ve benzin istasyonlarına göre kuruş bazında farklılıklar gözlenebiliyor. Tüketicilerin fiyatlara dikkat ederek akaryakıt almalarında fayda var.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler