Ana SayfaEkonomiBakan Tüfenkci: Bu Tutuklama Ticari Bir Ambargodur

Bakan Tüfenkci: Bu Tutuklama Ticari Bir Ambargodur
B

-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Amerika’da tutuklanan Halk Bankası genel müdür yardımcısı konusunu değerlendirdi.

Bakan Tüfenkci, “Bu tutuklama Türkiye’nin ticari rekabetini zedelemek için yapılmış bir tutuklamadır” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuyla ilgili değerlendirmesini Adana’da yaptı. Darendeliler Kültür, Sağlık, Eğitim Vakfı üyeleriyle bir araya gelen Tüfenkci değerlendirmesinde, “Farklı lobiler Türkiye’nin yükselişine engel olmak, Türkiye’yi kötü göstermek için ortak hareket ediyor” diyerek sözü Halk Bankası genel müdür yardımcısının Amerika’da tutuklanması olayına getirdi.

Bakanı Bülent Tüfenkci, “Halk Bankası genel müdür yardımcısı defalarca Amerika’ya gitti. Tüm işlemler eksiksiz ve usulüne uygun olmasına rağmen Banka müdürü tutuklandı. Yapılan bu uygulama sadece siyasi bir karar. Bu bir anlamda ticari bir ambargo! Türkiye’yi kötü göstermek için yapılmış planlı bir oyun. Bu bir operasyon” dedi.

Halk Bankası tarafından yapılan açıklamaya da değinen Bakan Tüfenkci, “17 -25 Aralık sürecinde hedef Halk Bankasıydı. İşte yaklaşık 3 yıl önce tamamlayamadıkları planları bu gün tamamlaya çalışıyorlar. Bunun içinde böyle planlı operasyonlar yapıyorlar. Türkiye’nin itibarını zedelemeye çalışıyorlar.” Şeklinde konuştu.

Halk Bankası genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 28 Mart tarihinde ABD’de gözaltına alınmıştı. Bankadan yapılan açıklamada Atilla’nın New York’ta, FBI tarafından gözaltına alındığı açıklanmıştı. Sonrasında mahkeme karşısına çıkartılan Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanmasına karar verilmişti. Hakim Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısının Manhattan’da bir ceza evine konmasına hükmetmişti.

Tüm bu gelişmeler ardından Halk Bank Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna açıklama yapmış, gerekli çalışmaların başlatıldığını bildirmişti. Gelişmelerin kamu oyu ile paylaşılacağının altı da çizilmişti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol