Ana SayfaGündemŞimşek: Dalgalanmalar Azalacak, Enflasyon Düşecek, Türkiye Normalleşecek!

Şimşek: Dalgalanmalar Azalacak, Enflasyon Düşecek, Türkiye Normalleşecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Ekonomi Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada Türk piyasalarında ciddi bir dalgalanmaların yaşandığını, bu dalgalanmaların iyi analiz edilerek, doğru anlaşılmasının önemini vurguladı.

Yaşanan dalgalanmaların iyi okunması gerektiğini ifade eden Şimşek, resmi doğru okumanın önemli olduğunu, Türkiye ekonomisinin ve piyasalarının yaşanan şoklara karşı dayanıklılık sahibi olduğunu, ABD ve Batı ülkeleri ile yaşanan sorunların geçici olduğunu, Türkiye’yi güçlü kılan etkilerin başında da kamu sektörünün bilançosunun sahip olduğu güç geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin sahip olduğu kamu borcunun döviz kuruna ve faizlere olan duyarlılığının giderek azaldığını ifade eden Şimşek, Hazine borcunun yüzde 58’lik kısmı döviz iken, şimdi bu oranın yüzde 39’a kadar düştüğünü ifade etti.

Türkiye’de bankacılık sektörünün sağlam olduğunu, sektörün sahip olduğu sermaye yapısının oldukça güçlü olduğunu ifade ederken, hayata geçirilecek yapısal reformlar ile Türkiye ekonomisinin yaşanan ve yaşanabilecek şoklara karşı direncinin artırılarak devam edeceğini ifade etti.

Son dönemlerde yapılan yatırımlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şimşek, yatırımların milli gelire oranının yüzde 29 olduğunu, bu yatırımların da önemli bir kısmının inşaata gittiğini ifade etti. Ticari faaliyet gösteren alanlarda Türkiye’nin yatırıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Şimşek, 2018 yılının ilk çeyreğinde çok kapsamlı bir reformu hayata geçireceklerini ifade etti.

Vergi gelirlerinin önemli bir kısmını eğitime harcadıklarını ifade eden Şimşek, istihdam oranının artmasının gerektiğini, artması için çalışmaların yapıldığını, hayata geçirilecek olan reform ile birlikte kadın istihdamında da artışın hedefleneceğini ifade etti.

OHAL Sona Erecek

Konuşmasında yakın bir dönemde Türkiye’nin sahip olduğu siyasi iktidar sayesinde kamu maliyesi, bankacılık sektörü ve adaptasyon kabiliyeti sayesinde, iyiye giden borçluluk sayesinde, yönetilebilir borçluluk sayesinde enflasyonun kurdan beslenmesinin önü kesilerek tekrar tek haneye indirileceğini ifade eden Şimşek Türkiye’ye gerçekleştirilen tehditlerin azalmasıyla da OHAL’in sona ererek normalleşmenin başlayacağını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...