Ana SayfaEkonomiTÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından hazırlanan rapora göre mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarından oluşan açlık sınırı 10 bin 362 TL’ye ulaştı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren açlık sınırı 10 bin 362 TL’ye ulaştı. Kira, eğitim, giyim, ulaşım gibi bütün giderlerini içeren yoksulluk sınırıysa 33 bin 752 TL’yi buldu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 2023 Mayıs dönemine ait açlık ve yoksulluk sınırı verilerini yayımladı.

Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu

Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu
Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu

TÜRK-İŞ’in verilerine göre 4 kişilik bir ailenin dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için ihtiyaç duyduğu aylık gıda giderleri tutarını içeren açlık sınırı 10 bin 362,01 TL’ye ulaştı. Diğer yandan giyim, eğitim, ulaşım, konut (kira, elektrik, su, yakıt vb.), sağlık ve bunun gibi insan yaşamı için zaruri ihtiyaçlardan olan giderlerin oluşturduğu yoksulluk sınırıysa 33 bin 752,49 TL’yi buldu.

Bekar bir çalışanın yaşam masrafları da aylık bazda 13 bin 439,4 TL’ye ulaştı. Ankara’da yaşamını sürdüren ve 4 kişiden oluşan bir ailenin yalnızca beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yapması gereken aylık harcama tutarındaki artış yüzde 2,23 olurken, 1 yıl itibariyle değişim oranı yüzde 72,18’e yükseldi.

Balık ve Tavuk Fiyatları Yükseldi

Tüm bunların dışında konfederasyonun açıkladığı verilere göre bir ay içerisinde balık için yüzde 5, tavuk içinse yüzde 9 zam yapıldı. Yeşil mercimek ve kuzu eti fiyatları hafif seviyede yükseliş gösterdi. Dana etinin ortalama olarak fiyatında yüzde 13, nohutun yüzde 3 ve yumurtanın yüzde 15 indirim uygulandı. Yağlı tohumların fiyatıyla mayıs ayında sabit kaldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.