Banka Şube Gişe Yetkilisi Nedir, Görevleri Nelerdir?

Bankacılık sektöründeki kurumlar müşterilerine daha iyi ve daha hızlı verebilmek için birden çok departmanları bulunmaktadır.

Bu departmanlardan biri ve en çok karşılaştığımız olan banka şube gişe yetkilisidir. Banka Şube Gişe Yetkilisi olarak istihdam edilen bireyler ilgili bankanın şubelerinde müşterilerinin vezne işlemlerini yapmaktadırlar.  İş görevleri ve sorumlulukları çok fazladır. Banka müşterilerinin önemli işlemlerini yaptıkları için kadrolarda önemli pozisyonlar arasında bulunmaktadırlar. Daha geniş kapsamlı açıklayacak olursak bankalarda gerçekleşen para akışlarını ve dosyalarının takiplerini gerçekleştirip, insan ilişkilerini yöneten pozisyonlarda bulunmaktadırlar.

Banka Şube Gişe Yetkilisi alımlarından ön lisans ya da lisans  mezunu kriteri sunulur. Banka müşterileri ile birebir iletişim halinde bulundukları için ve müşterilerin önemli işlemleri yaptıkları için üniversite mezunu olan, işlerinde başarılı olup karşı tarafa güven sağlayabilen, insan ilişki ve iletişimleri kuvvetli olan adaylardan seçilirler. Bankaya gelen müşterilerin hesaplarını kapama ya da açma, para çekmelerine yardımcı olma ya da tam tersi şekilde para yatırmalarına yardımcı olma, fatura ödeme ve benzeri gibi finansal işlemlerin tamamlanması ve yardımcı olunmasından sorumlu olan kişilerdir.

Banka şube gişe yetkilisi mesai saatleri başlamadan önce bankada olmak gerekiyor. Zor ve yorucu bir iş olduğu kadar aynı zamanda sorumlulukları da çok fazla olan bu iş kapsamında bireylerin güvenilir, iş takiplerini hızlı ve doğru bir şekilde yapılması bireylerde aranan en önemli özelliklerinden olmaktadır.

Bahsettiğimiz işlerin yanı sıra satış ekipleri tarafından yapılan nakit tahsilatlarını da gerçekleştirmekle yükümlü olan Banka Şube Gişe Yetkilileri, müşterilerinin ödemelerinin almasına yahut ödemelerini yapmaları durumlarda kimlik tespitlerini gerçekleştirip, olumsuz ya da yetki dışı durumlarda ilgili birimlere haber vermeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.